5 (100%) 1 vote

Lęk. Jeśli cierpisz na zaburzenia odżywania lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z takim problemem, to słowo z pewnością nie jest Ci obce. Chorujący boją się py spożywać pokarmów, wciąż czują się niepewnie w kontaktach z innymi. Rodzina i przyjaciele drżą ze strachu o życie cierpiących, bliskich osób, na których tak bardzo im zależy.

Kilka słów o strachu

Lęk ma w sobie potężną siłę, wpływa na każdą sferę funkcjonowania człowieka. Czy to jedynie nasz wróg? Natura wyposażyła nas w mechanizmy, które pozwalają nam przetrwać. Jednym z nich jest lęk, a właściwe strach, czyli zupełnie normalna reakcja organizmu w sytuacji zagrożenia.

Warto więc spojrzeć na pojawiające się lęki z innej strony, przerwać błędne koło obaw i wykorzystać energię, która kumuluje się w ciele, gdy go doznajemy, w konstruktywny sposób. Wątpię w istnienie jednej złotej zasady, która pomoże każdemu. Sama musisz znaleźć sposób dla siebie. Chcę zaproponować Ci jednak kilka wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie z obezwładniającym zalęknieniem.

 

3 proste sposoby, by pokonać przeciwnika

 

Po pierwsze – nie wchodź w dialog z lękiem, przejmij nad nim kontrolę

Zaakceptuj fakt, że się pojawił, zaobserwuj, co dzieje się z Twoim ciałem, sprawdź czy możesz odpowiedzieć sobie na proste pytania. Czego się boję, o co? Czy to czego się obawiam naprawdę mi zagraża? Jeśli tak, co mogę zrobić, aby do tej strasznej rzeczy nie doszło?

 

Po drugie – poznaj przeciwnika

Wiedza naprawdę potrafi zdziałać cuda! Najczęściej boimy się tego co nieznane. Większość z nas będąc dzieckiem bała się ciemności, tajemniczych zakamarków, samotnych wieczorów, burzy. We wszystkich tych sytuacjach nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać. Gdy jednak ktoś zapalił światło, wyjaśnił dane zjawisko, „rozjaśnił” sytuację, obawa malała. Tak samo możesz zachować się, gdy dziś pojawia się w Tobie strach. Możesz dowiedzieć się więcej na temat jego źródła.

 

Po trzecie – nie bądź sama

Wiem, że to niełatwy krok, ale konieczny! Gdy pozostajemy samotne z naszymi obawami, trudno jest przerwać samonapędzające się koło lęku. Dobrze jest mieć obok kogoś, kto pomoże Ci powstrzymać narastającą falę negatywnych myśli, która zaczyna się piętrzyć, podsuwając coraz to ciemniejsze, bardziej złowrogie scenariusze.

Pamiętaj: Odwaga to nie brak strachu, odwaga to działanie pomimo lęku!

Agnieszka

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.