Rate this post

Szukasz porady w zakresie żywienia i zastanawiasz się do jakiego specjalisty się udać? Zapewne stanęłaś przed wyborem: dietetyk czy psychodietetyk? Co różni te dwie profesje i do kogo lepiej się udać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, tak abyś świadomie dokonała wyboru. W kolejnych wpisach zajmiemy się szerzej kwestią odżywiania podczas leczenia zaburzeń odżywiania.

 

dietetyk-czy-psychodietetyk

Dietetyk czy psychodietetyk – kto jest kim?

Sprawa wydaje się być prosta. Ale, jak w przypadku wielu definicji, gdy przyjrzymy się jej bliżej okazuje się całkiem skomplikowana.

 

–Dietetyk to dla większości osób profesjonalista zajmujący się poradnictwem żywieniowym, posiadający szeroką wiedzę na temat żywienia i jego wpływu na organizm człowieka. Psychodietetyk z kolei, to połączenie dietetyka i psychologa, czyli ktoś, kto nie tylko rozpisze dietę i doradzi, jak jeść, ale też upora się z problemami natury psychicznej, które dokuczają pacjentowi – mówi mgr dietetyk Aleksandra Narewska.

 

Oznacza to, że udając się do psychodietetyka możemy oczekiwać fachowego przygotowania psychologicznego – dyplomu z psychologii lub psychologii stosowanej oraz podyplomowych studiów z psychodietetyki. Dietetyk natomiast powinien posiadać dyplom ukończenia studiów z zakresu żywienia, np. dietetyki lub żywienia człowieka. W teorii.

 

–Niestety w Polsce zawód dietetyka nie jest regulowany prawnie. Może się nim nazywać zarówno osoba po 5-letnich studiach i z tytułem magistra, jak i osoba po internetowym kursie. Ten sam problem pojawia się z tytułem psychodietetyka. Są co prawda roczne studia podyplomowe o takim kierunku (na SWPS), nic nie stoi też na przeszkodzie, aby ukończyć psychologię oraz dodatkowo dietetykę, ale z moich obserwacji wynika, że psychodietetykami mianują się też osoby, które nie posiadają ani jednego z wyżej wymienionych dyplomów – kontynuuje Narewska.

 

Czy to oznacza, że nie powinniśmy korzystać z usług dietetycznych, z obawy przed niewykwalifikowaną pomocą? Absolutnie nie. Zarówno dietetyk, jak i psychodietetyk, wesprze proces zdrowienia. Zasięgnięcie opinii jednego z tych specjalistów na pewno pomoże w wychodzenia z zaburzeń odżywiania. Jak dokładnie wyglądają usługi świadczone przez osoby tych profesji?

 

Zdarza Ci się objadać słodyczami? Znajdź swoje mood-food-connetcion!

 

Jak pomaga dietetyk?

Głównym zadaniem dietetyka jest pomoc pacjentom w zmianie nawyków żywieniowych. Ich spektrum jest szerokie: mogą to być zaburzenia odżywiania (np. anoreksja czy bulimia), objadanie się, nadwaga i otyłość, nietolerancje pokarmowe, diety alternatywne, itd. Specjalista pomoże w szczególności:

 

-Poprawić stan zdrowia i samopoczucie poprzez zaproponowanie diety

-Zbilansować dietę (np. wegańską czy wegetariańską)

-Uzupełnić niedobory

-Wypracować zdrowe nawyki żywieniowe

-Zmniejszyć dolegliwości towarzyszące chorobom dietozależnym

-Zmniejszyć, zwiększyć lub utrzymać określoną masę ciała

 

Dietetyk proponuje zatem określony styl żywienia dopasowany do danej osoby, a jego celem jest osiągnięcie zamierzonych przez pacjenta rezultatów. W swoich działaniach niekoniecznie musi wykorzystywać metody motywowania czy ćwiczenia, których zadaniem jest zmiana podejścia do własnego ciała – to znajduje się bardziej w kwestii psychodietetyka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby praktyki te stosował, w oparciu o posiadaną wiedzę z zakresu psychologii.

 

dietetyk-czy-psychodietetyk

 

Jak pomaga psychodietetyk?

Psychodietetyk, to specjalista, który zajmie się kompleksowo naszym żywieniem i podejściem do ciała, jedzenia i diet. Pomoże nie tylko zbilansować dietę, zmienić nawyki i osiągnąć zamierzone cele, ale także:

 

-Zadba o psychologiczną motywację do zmiany

-Nauczy dokonywać asertywnych wyborów żywieniowych

-Pokaże metody radzenia sobie ze stresem, które nie są związane z jedzeniem

-Wzmocni poczucie pewności siebie i własnej wartości

-Pomoże dotrzeć do przyczyn trudności w relacji z jedzeniem w życiu pacjenta

-Wesprze w budowaniu dobrej relacji z własnym ciałem

 

Tym samym psychodietetyk podchodzi do kwestii żywienia kompleksowo, dbając nie tylko o ciało, ale także duszę pacjenta. Warto jednak pamiętać, że także dietetyk może praktykować bardziej holistyczne podejście do żywienia, a w swojej pracy z klientami proponować ćwiczenia z gruntu psychologii. Na co warto więc zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług dietetyka lub psychodietetyka?

 

Czy emocjonalne jedzenie Ciebie też dotyczy? Przeczytaj w artykule

 

Do jakiego specjalisty się udać?

–Przed skorzystaniem z usług dietetyka, jak i psychodietetyka, warto jest przeczytać informacje o nim i ewentualnie dopytać o wykształcenie. W obecnych czasach jeśli specjalista z zakresu żywienia nie pisze w podstawowych informacjach o sobie, jaki kierunek i na jakiej uczelni skończył – jest to dość podejrzane i niejednokrotnie wprowadza w błąd pacjentów nieświadomych tego, że są to zawody nieregulowane w żaden sposób. Za to ostateczny wybór powinien być oparty o to, czyje podejście i metody pracy najbardziej nam odpowiadają – radzi dietetyk Aleksandra Narewska.

 

Zawsze przed wyborem danego specjalisty dobrze sprawdzić więc jego stronę internetową oraz opinie pacjentów. W sieci znajdziemy wiele portali, na których znajdują się profile oraz opisy lekarzy (np. znanylekarz.pl). To dobre miejsce do poszukiwań na początek. Najważniejsze jest jednak niezrażanie się – być może pierwszy specjalista, do którego się udamy, nie będzie tym, czego szukamy. Jak zauważa jednak Aleksandra Narewska:

–Z dietetykiem jest jak z psychologiem – nie zawsze za pierwszym razem trafimy na tego najlepiej dla nas dobranego.

 

Marysia

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.