5 (100%) 1 vote

Po podjęciu trudnej decyzji o poszukiwaniu pomocy w radzeniu sobie z problemami z jedzeniem stajemy przed niemniej trudnym zadaniem: jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Jakimi wskazówkami się kierować, gdzie dokładnie szukać odpowiedniego specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

 

jak wybrac dobrego psychoterapeute

 

Kim jest psychoterapeuta?

Jest to osoba, która ukończyła studia z zakresu psychologii lub psychiatrii oraz zdobyła certyfikat psychoterapeuty. Osoba taka może także być w trakcie 4 letnich studiów podyplomowych z zakresu psychoterapii i przygotowywać się do uzyskania takiego certyfikatu. Dlaczego jest to takie ważne? W Polsce nie ma jednoznacznych zasad dotyczących tego, kto może zostać psychoterapeutą. W praktyce oznacza to, że osoby niewykwalifikowane mogą otworzyć własny gabinet i przyjmować pacjentów. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić kwalifikacje psychoterapeuty przed spotkaniem, jak również poprzez rozmowę w przypadku wątpliwości. Rzetelny specjalista odpowie na wszystkie poruszone kwestie.

 

Jaki powinien być Twój psychoterapeuta?

To jedno z podstawowych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć.

  • Czy wolisz aby była to kobieta czy mężczyzna?
  • W jakim wieku?
  • W jakim nurcie terapeutycznym chcesz się leczyć?
  • Ile jesteś w stanie zapłacić za pojedynczą sesję?
  • Czy chcesz leczyć się u psychoterapeuty specjalizującego się w danym typie zaburzeń?
  • Ile możesz dojeżdżać na miejsce spotkania, a może interesuje Cię terapia online?

Gruntowne rozważenie wszystkich tych kwestii pomoże Ci zbudować podstawę dla poszukiwania odpowiedniego specjalisty dla Ciebie. Warto mieć na uwadze, że nie z każdym terapeutą będzie Ci się pracowało tak samo efektywnie. Nie jest to jednak powód do zrażania się do dalszych poszukiwań, jeśli pierwszych kilku specjalistów nie zaoferuje Ci tego, czego potrzebujesz.

 

Kwestie techniczne

Zwróć także uwagą na to, czy psychoterapeuta ma nad sobą superwizję. Superwizor jest to osoba, która wspiera ciągły rozwój specjalisty, a także stwarza przestrzeń do podjęcia refleksji nad kwestiami podejmowanymi podczas spotkań z pacjentami. Superwizor jest także osobą, do której Twój terapeuta będzie mógł się zwrócić o radę i wsparcie dla efektywnego prowadzenia Twojego leczenia. Jeśli na stronie terapeuty nie znajduje się taka informacja, to nie wahaj się zapytać o to podczas spotkania. Bardzo ważne jest, aby osoba oferująca wsparcie psychoterapeutyczne sama miała takie oparcie w osobie bardziej doświadczonej.   

 

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Kiedy zgromadzisz już podstawowe informacje dotyczące psychoterapeuty, z którym chciałabyś pracować, z większym spokojem możesz przejść do kolejnego kroku: znalezienia osoby, która te cechy posiada. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod:

 

  1. Poszukiwania w sieci
  2. Polecenia byłych lub obecnych pacjentów
  3. Poszukiwania specjalistów pracujących w ośrodkach oferujących pomoc psychologiczną lub przez nie polecanych

 

Poszukiwania psychoterapeuty w sieci

Większość specjalistów prowadzi swoje strony w internecie. Niestety, samo przeczytanie krótkiej biografii psychoterapeuty nie uchroni przed zaufaniem osobie niewykwalifikowanej. Dlatego warto sięgnąć do stron, na których gromadzone są dane kontaktowe do specjalistów zrzeszonych w organizacjach typu Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Polskie Towarzystwo Psychologiczne itp. Możesz skorzystać także z wyszukiwarek specjalistów, takich jak Znany Lekarz czy Szukam Terapeuty. Zaletą takich stron jest to, że często znajdziesz na nich także opinie pacjentów oraz dokonasz bezpośredniego umówienia wizyty w dogodnym terminie.

 

Polecenia byłych lub obecnych pacjentów

Poza wyżej wspomnianymi portalami, opinie znajdziesz także na stronach specjalistów. Warto rozważyć także poszukiwania w grupach na Facebooku. Do opinii pacjentów warto podejść jednak z pewną rezerwą: odczucia każdego będą się różnić, a fakt, że dany specjalista nie pomógł jednej osobie, nie oznacza, że nie będzie w stanie pomóc innej. Opinie są jednak cenną wskazówką, dodatkiem do pożądanych cech terapeuty wymienionych wcześniej.

Warto skorzystać także z ustnych poleceń. Być może ktoś z Twojego otoczenia korzystał lub korzysta z pomocy psychoterapeutycznej i może polecić Ci zaufanego specjalistę?

 

Specjaliści pracujący w ośrodkach oferujących pomoc psychologiczną lub przez nie polecani

Korzystając z tej metody poszukiwania specjalisty skupiamy się na zasięgnięciu opinii ośrodków oferujących pomoc psychoterapeutyczną. W zakresie zaburzeń odżywiania dobrze zwrócić się do Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu. Placówki tego typu często gromadzą bazę specjalistów z całej Polski oraz miejsc, gdzie można uzyskać darmową pomoc. W większych miastach znajdują się także ośrodki terapeutyczne, do których można zwrócić się z prośbą o polecenie specjalisty. Dobrą metodą jest także zasięgnięcie opinii podczas konsultacji psychiatrycznej.  

 

O czym nie zapominać podczas poszukiwania dobrego psychoterapeuty?

Poszukując rzetelnego specjalisty nie zapominajmy o tym, aby była to osoba życzliwa, z którą czujemy się komfortowo. Na zbudowanie relacji z psychoterapeutą potrzeba czasu, na co warto być przygotowanym. Cierpliwość w terapii jest kluczowa dla procesu zdrowienia, jest ona także niezbędna podczas poszukiwania specjalisty.

 

Jakie są Wasze odczucia dotyczące poszukiwania psychoterapeuty? Jak same podeszłyście do tej kwestii? Podzielcie się swoimi odczuciami w grupie wsparcia dla kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania.

 

Marysia

 

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.