Rate this post

Chciałoby się od niego uciec, prawda? Zamknąć w pudełku i schować na dnie szafy, gdzie nie dociera światło słoneczne. Sama myśl, że może nam się przytrafić albo wrócić, paraliżuje i wywołuje lęk. Kryzys. Czy słusznie się go boimy, jak sobie z nim radzić i czego uczy nas kryzys w życiu?

kryzys-w-zyciu

 

Czym jest kryzys?

Najprościej mówiąc – nieodzowną częścią naszego życia. Każdy z nas przechodzi przez mniejsze i większe kryzysy, związane z dojrzewaniem, opuszczaniem domu rodzinnego, wybieraniem swojej drogi życiowej czy uczeniem się nowych rzeczy. Kryzys nie jest sam w sobie negatywny. Wszystko zależy od tego, jak na niego spojrzymy. Czy uznamy, że stwarza możliwość rozpoczęcia nowego etapu w życiu i rozwijania siebie, czy zaczniemy postrzegać go jako niszczącą siłę, która rujnuje nasze dotychczasowe życie. Bo tym, co często wymusza na nas kryzys, jest opuszczenie swojej strefy komfortu i podjęcie refleksji o kierunku, w którym zmierzam oraz działaniach, które podejmuję. A efektem takich rozważań często może być lęk, stres, rozczarowanie, gorycz. Tkwiąc w sytuacji kryzysowej często zapominamy o jednym:

 

kryzys, to etap w życiu, który przemija

 

Co to dla nas oznacza? Niezależnie, w jak głębokim kryzysie tkwimy, w końcu on przeminie. Żaden stan nie trwa wiecznie, co może stanowić pocieszenie w trudnych sytuacjach, z którymi sobie nie radzimy. Czy w takim razie kryzys minie sam, bez naszej ingerencji i konkretnych działań mających na celu jego przezwyciężenie?

 

Jak przejść przez kryzys?

W radzeniu sobie z kryzysami konieczna jest postawa proaktywna. Bardzo trudno jest jednak podjąć konkretne działanie w sytuacji, gdy czujemy się bezsilni i wyczerpani. Każdy, najmniejszy krok przybliża nas jednak do odzyskania stabilności. Nie narzucajmy więc sobie reżimu błyskawicznego pokonania każdego kryzysu – uznajmy, że nawet najmniejsze działanie jest lepsze niż marazm. Jeśli czujesz, że nastąpił kryzys w procesie leczenia, małym kroczkiem może być powiedzenie o tym jednej, zaufanej osobie, albo przyznanie przed samą sobą, że objawy zaburzenia odżywiania wracają, dostrzegasz je i chcesz z nimi walczyć. Być może tym, czego potrzebujesz dla pokonania kryzysu, jest właśnie pierwszy krok, który pokaże Ci, że jesteś w stanie poradzić sobie z tą sytuacją.

 

Ile kryzysów to norma?

Kryzys, to jeden z etapów w naszym życiu, ale co w sytuacji, gdy przechodzimy przez jeden kryzys za drugim? Być może masz poczucie, że ten trudny okres w Twoim życiu trwa już bardzo długo i nie widzisz drogi wyjścia. A może zdarza Ci się myśleć, że dotyka Cię więcej kryzysów niż innych ludzi? Jeśli tak jest, to zastanów się nad kilkoma kwestiami:

 

W jaki sposób postrzegasz otaczający Cię świat?

Czy widzisz wokół więcej możliwości, czy ograniczeń? Nasz sposób postrzegania rzeczywistości ma duży wpływ na liczbę kryzysów, przez które przechodzimy. Negatywne podejście, skłonność do narzekania i użalania się nad sobą nie sprzyjają byciu szczęśliwą. Trudności stwarzają wyjątkową możliwość do nauki i rozwoju. Jeśli czujesz jednak, że nie radzisz sobie z negatywnymi myślami i oczekiwaniem najgorszego, poza własną pracą nad samorozwojem, warto zastanowić się nad wsparciem specjalisty. Długo utrzymujący się obniżony nastrój, poczucie braku sensu i zagubienia, nie są normalnymi stanami, a mogą sygnalizować depresję czy inne choroby psychiczne.

 

Czy jesteś asertywna?

Może Twoje kryzysy wynikają z tego, że bierzesz na siebie zbyt dużo, starając się zaskarbić uwagę czy pochwały innych? W uczynności i bezinteresowności nie zapominaj o sobie i własnych potrzebach. Wokół Ciebie mogą znajdować się osoby nadużywające Twojej dobroci, toksycznie wykorzystujące to, że nie odmawiasz. A masz do tego prawo. Nie zapominaj o tym, że “nie”, to kompletne zdanie, po którym nie musi następować usprawiedliwienie.

kryzys-w-zyciu

 

Patrzenie w przyszłość wywołuje w Tobie lęk?

Sama myśl o tym, co będzie jest tak nieprzyjemna, że wolisz jej unikać? Być może za bardzo tkwisz w swojej strefie komfortu, używając jej jako tarczy przed tym, co się wydarzy. Zastanów się jednak czy w ten sposób nie ograniczasz własnych możliwości i ograbiasz z szans. To, co przed nami, jest nieznane i budzi lęk, ale unikanie jakichkolwiek zmian nie jest rozwiązaniem. Więcej o tym, jak radzić sobie z kryzysami w życiu Edyta Zając opowiada w odcinku swojego podcastu.  

 

Walka z kryzysami…

A jak Wy radzicie sobie z kryzysowymi sytuacjami w swoim życiu? Myślicie, że jest jakaś check-lista radzenia sobie z kryzysami? Zachęcamy do podzielenia się swoimi sposobami na ich przezwyciężenie w grupie wsparcia na Facebooku! Okażmy sobie wzajemne wsparcie w tych trudnych momentach.

Marysia

 

 

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.