Rate this post

Anoreksja, to zaburzenie odżywiania, w którym ograniczamy liczbę spożywanych kalorii do absolutnego minimum. Kojarzona raczej z nie-jedzeniem, często posiada jednak drugie oblicze – objadanie się. Dlaczego takie epizody występują, kiedy się zdarzają i jak z nimi walczyć, aby odzyskać zdrowie?

objadanie-sie-w-anoreksji

Dlaczego objadamy się podczas chorowania na anoreksję?

Znaczne restrykcje kaloryczne początkowo powodują spadek wagi. Tym, co tracimy z organizmu najpierw jest woda, następnie tłuszcz i mięśnie. Poza materiałem budulcowym, tracimy także minerały i składniki odżywcze. W połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi nasz organizm staje się coraz bardziej wyczerpany. Objadanie się w takiej sytuacji pojawia się na skutek niedoborów fizjologicznych. Nasz organizm jest bardzo mądry, pamięta okresy głodzenia. Dlatego w sytuacji, gdy znów otrzyma paliwo – pokarm – może dojść do incydentu objadania się, ponieważ nie wiadomo, kiedy dostęp do jedzenia znów zostanie odcięty.

 

Kiedy zdarzają się incydenty objadania się w anoreksji?

Paradoksalnie, występują one zwykle podczas procesu wychodzenia z choroby. Po długich okresach głodzenia, które wyniszczyły organizm, stopniowe zwiększanie podaży kalorycznej z początku obciążone jest lękiem i negatywnymi emocjami. Walczą one z fizjologicznymi potrzebami naszego ciała. Kiedy pewne produkty znowu zaczniemy wprowadzać do swojego jadłospisu może nastąpić objadanie się, a stopniowe pokonywanie paraliżującego lęku przed jedzeniem chwilami może przechylać się w stronę objadania. Powód tych epizodów na początku jest jednak ściśle fizjologiczny: nasze ciało potrzebuje budulca i paliwa, aby móc sprawnie funkcjonować. Zniszczenia wywołane głodzeniem muszą zostać odbudowane. Dlatego warto obserwować jedzenie, którym objadamy się podczas tych napadów. Kiedy mnie się one zdarzały jadłam produkty silnie przetworzone, zawierające dużo tłuszczu i cukru oraz takie, które jako pierwsze wyeliminowałam ze swojej diety, a co za tym idzie, najdłużej ich sobie odmawiałam. Podczas terapii zastanawiałam się także nad tym, kiedy w ciągu doby te epizody się pojawiają, jakie wydarzenia i emocje je poprzedzają, co czuję potem czy następnego dnia.

 

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego anoreksja jest niebezpieczna

 

Z objadania się o podłożu fizjologicznym do objadania się z przyczyn emocjonalnych

Po początkowej fazie objadania, której celem jest odbudowanie zniszczeń organizmu, często następuje jednak objadanie się, którego źródłem są przeżycia emocjonalne. Związane jest ono ze stresem, który towarzyszy leczeniu i obowiązkom codziennym, z wciąż obecnym lękiem przed przytyciem i jedzeniem, ale także z poczuciem, że po tak długim odmawianiu sobie wszystkiego, co się lubiło, ma się prawo, a nawet zasłużyło się, na jedzenie tego, co się chce w dowolnej ilości. Jest to oczywiście błędne koło, ponieważ po każdym takim epizodzie, solennie obiecujemy sobie, że jutro będzie inaczej. Z bolącym brzuchem kładziemy się spać, ale następnego dnia wszystko najczęściej powtarza się od początku. Wyrwanie się z cyklu głodówek i objadania się podczas leczenia anoreksji, jest żmudnym i trudnym procesem. Często bez wsparcia terapeuty, psychiatry i psychodietetyka jest to niemożliwe. Dlatego też zdarza się, że anoreksja przeistacza się w inne zaburzenia odżywiania – bulimię, kompulsywne objadanie się czy anoreksję o typie bulimicznym. Wsparcie specjalistów i bliskich w procesie wychodzenia z choroby jest kluczowe.

 

Przeczytaj więcej o tym, gdzie szukać pomocy, gdy choruje się na anoreksję

 

Objadanie się w anoreksji

Nie ma jednego scenariusza, który opisuje epizody objadania się podczas cierpienia na anoreksję. Powody oraz przebieg tych incydentów jest inny dla każdej z nas. Brak reakcji w początkowym okresie objadania się podczas anoreksji może jednak przerodzić się w inne zaburzenie odżywiania. Warto pamiętać, że z każdej sytuacji jest wyjście – także cykl głodówek i objadania się można przerwać. Zdrowa relacja z jedzeniem jest na wyciągnięcie ręki. Musisz tylko odważyć się po nią sięgnąć.

Marysia

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.