5 (100%) 1 vote

Jak wiesz, istnieje wiele metod leczenia zaburzeń odżywiania. Wśród różnorodnych rodzajów terapii, podejść do samego sedna problemu, czy dostępnych specjalistów, czasami trudno jest się odnaleźć. Swoje wsparcie oferują Ci dietetycy, psycholodzy, psychoterapeuci, psychodietetycy, psychiatrzy, … Na terapię możesz także uczęszczać na oddziale (o tym, jak wygląda szpitalne leczenie anoreksji przeczytasz w historii Zuzi), stacjonarnie lub online. Na naszym blogu znajdziesz artykuły dotyczące pierwszej sesji u psychoterapeuty, roli grupy wsparcia w leczeniu zaburzeń czy terapii ACT. W tym artykule przybliżymy, jak wygląda terapia zaburzeń odżywiania online.

terapia-online

 

Terapia zaburzeń odżywiania online z punktu widzenia pacjenta

Jakie mogą być powody podjęcia takiego sposobu leczenia? Zapewne pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to oszczędność czasu, być może niższa stawka za spotkanie, dostępność z każdego miejsca na ziemi, pod warunkiem dostępu do sieci. Indywidualne motywacje zależą oczywiście od wielu czynników, ale z pewnością wszystkich pacjentów uczęszczających na taką terapię łączy wygoda tej metody. Sama korzystałam z terapii indywidualnej online przez około rok. Dlaczego? Rozpoczęłam leczenie uczęszczając do liceum, mieszkałam wtedy w moim rodzinnym mieście. Wyjazd na studia sprawił, że nie mogłam już jeździć na spotkania z moją psychoterapeutką. Nie chciałam także szukać nowej specjalistki w Krakowie, dlatego najbardziej logiczne wydawało się skorzystanie z terapii online. Bardzo wielu specjalistów posiada w swojej ofercie możliwość spotkań przez Skype, czy inną aplikację do wideokonferencji. Jakie różnice zauważałam pomiędzy terapią stacjonarną a online?

 

Terapia stacjonarna a online

-Oszczędność czasu, ponieważ nie musiałam już dojeżdżać na miejsce spotkań
-Większa elastyczność w umawianiu terminów rozmów
-Stres w związku z tym, że współlokatorzy mogą usłyszeć fragmenty rozmowy
-Czasami większa otwartość, brak wstrzymywania łez, ponieważ nie musiałam się martwić powrotem do domu po terapii
-Możliwe problemy techniczne wynikające z łącza internetowego

Skorzystanie z możliwości terapii online na pewno pozwoliło mi jednak dokończyć leczenie, pomimo zmiany miejsca zamieszkania. Jest to zatem dobra opcja dla osób, które dużo podróżują zawodowo czy planują przeprowadzkę, a nie chcą zmieniać terapeuty. Co na ten temat mówią specjalistki, które w ten sposób prowadzą swoich pacjentów?

 

Terapia zaburzeń odżywiania online z punktu widzenia specjalisty

Jak zauważa dietetyczka Aleksandra Narewska: -Zainteresowanie tego typu współpracą jest coraz większe. Częściowo ze względu na to, że jesteśmy coraz bardziej zabiegani i trudno nam wcisnąć spotkania z dietetykiem w napięty grafik, a częściowo dlatego, że współpraca na odległość daje pacjentom możliwość wyboru spośród znacznie większej grupy specjalistów.  

Tym samym wskazuje także na inny aspekt terapii online – pozwala ona podjąć leczenie osobom, które w okolicy swojego miejsca zamieszkania nie mają odpowiednich specjalistów, którym mogliby zaufać i się przed nimi otworzyć. Zwraca na to uwagę także psycholog Domi Szura, na co dzień mieszkająca i prowadząca pacjentów w Hiszpanii: -Sama korzystam z wglądu u psychoterapeuty, który odbywa się online i cenię sobie taką możliwość, której tutaj na miejscu nie mam. W Palmie nie ma polskich terapeutów, a ja pracuję w języku polskim.

Podjęcie leczenia za granicą może stanowić duże wyzwanie. Bariery językowe w mówieniu o swoich przeżyciach wewnętrznych, często stanowią poważną przeszkodę w wykonaniu kroku w kierunku zdrowia. Terapia online stanowi możliwość przezwyciężenia tej przeciwności. Jest także alternatywą dla podjęcia kosztowniejszej terapii za granicą. Czy to oznacza, że decydujemy się na tańszą i gorszą opcję? Absolutnie nie! -Można tu zastosować prostą analogię do zakupów. Jeśli nie znajdujemy tego, co by nas zadowalało w sklepie stacjonarnym, zamawiamy taką rzecz w sieci. Internet daje nam wiele możliwości, które warto wykorzystywać – mówi Aleksandra Narewska.

 

Zalety i wady terapii zaburzeń odżywiania online

Jakie trudności dostrzegają specjalistki stosując taką metodę współpracy z pacjentami? Aleksandra Narewska wskazuje głównie na:

-Brak możliwości obejrzenia pacjenta: przeprowadzenia analizy składu ciała, zmierzenia obwodów, itp.
-Możliwość przeprowadzania rozmów z kamerką lub bez, wedle życzenia pacjenta
-Konieczność zaplanowania czasu i miejsca przeprowadzenia spotkania, tak aby nic nie zakłócało jakości sesji
-Kluczową rolę poważnego podejścia obu stron do takiej metody współpracy
-Trudniejszą ocenę emocji i zachowań pacjenta
-Większą dostępność i dopasowanie do indywidualnych możliwości oraz potrzeb pacjenta

Biorąc pod uwagę zalety i wady takiego rozwiązania, rodzi się pytanie, czy jest ono dla każdego? O ile bowiem przyjmujemy, że nie dla każdego pacjenta tak samo skuteczny jest określony nurt terapeutyczny, o tyle w przypadku terapii online, stosunkowo nowej metody leczenia, nie jest to takie jasne. -Jestem przekonana, że nie ma innej drogi sprawdzenia, czy taka forma nam odpowiada, niż przez zweryfikowanie tego poprzez udział w konsultacji. Z własnego doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że nie miałam jeszcze przypadku, aby ktoś zrezygnował ze współpracy z powodu trybu pracy online. Wręcz przeciwnie, wiele osób jest zachwyconych – mówi Domi Szura.

 

Czy warto podjąć się terapii online?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć na kilka sposobów. Jeżeli masz problem z jedzeniem, to każda próba podjęcia leczenia jest krokiem w kierunku zdrowia i wolności. Terapia zaburzeń odżywiania, w dowolnej formie, to szansa na uwolnienie się ze spirali krzywdzących, obsesyjnych myśli i rytuałów, które niszczą Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Nurt leczenia czy metoda są drugorzędne wobec samej decyzji o rozpoczęciu terapii. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem terapii zaburzeń odżywiania online, zastanów się nad poniższymi kwestiami:

-Czy chcesz korzystać z pomocy specjalistów w Twoim miejscu zamieszkania lub okolicy? Jeśli nie, to dlaczego?
-Czy spotkania w formie online traktujesz równie poważnie, jak wizyty stacjonarne?
-Jak wyobrażasz sobie spotkania z terapeutą online? Czy jesteś w stanie zweryfikować swoje wyobrażenia (np. w trakcie rozmowy z osobą uczęszczającą na takie leczenie, czytając artykuły na stronach internetowych specjalistów, itp.)?
-Czego oczekujesz od terapii online?

Ostatecznie najlepszą metodą sprawdzenia, czy taki typ leczenia Ci odpowiada, jest umówienie się na spotkanie. Nie zrażaj się, jeżeli pierwsza rozmowa nie będzie tym, czego szukasz. Typ terapii i metodę leczenia musisz dopasować do siebie i swoich potrzeb, co może zająć trochę czasu. Jeśli jesteś pod opieką psychiatry, dobrze poruszyć tę kwestię podczas wizyty kontrolnej. Kto wie, może okaże się, że terapia online, to idealny sposób leczenia dla Ciebie?

Marysia

 

 

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.