5 (100%) 1 vote

Anoreksja, to zaburzenie odżywiania, które najtrudniej jest wyleczyć. Terapia behawioralna, psychoanalityczna, ACT i inne skupiają się na nieco innych aspektach choroby. Ich cel jest jednak wspólny: wspomóc pacjentkę w uwolnieniu się z zaburzenia odżywiania. Czy grupa wsparcia pomaga wyjść z choroby?

anoreksja-grupa-wsparcia

 

 

Rola terapii w wychodzeniu z anoreksji

Tylko specjalista może zdiagnozować chorobę i zaplanować skuteczne leczenie. Niezależnie, czy prowadzona terapia zakłada pobyt pacjentki na oddziale, czy nie, wsparcie profesjonalisty pozwala dotrzeć do źródła problemu, a tym samym szybciej sobie z nim poradzić. Wśród osób oferujących swoją pomoc w tym zakresie znajdziemy psychiatrów, terapeutów, psychologów, psychodietetyków. Znalezienie specjalisty odpowiedniego dla siebie bywa niełatwe. Wymaga ogromnego zaufania i budowania więzi, która umożliwi zwierzanie się z wydarzeń bolesnych, głęboko zatajonych, okrytych traumą. Podczas poszukiwania odpowiedniej osoby napotkać możemy kilka przeszkód, m.in. cenę sesji czy poczucie, że druga osoba nie jest w stanie zrozumieć mojego problemu, bo sama nie przeszła przez zaburzenie. Na te rozterki odpowiada grupa wsparcia.

 

Przeczytaj więcej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą o anoreksji?

 

Grupa wsparcia w leczeniu anoreksji

Wyobraź sobie grupę osób, które przechodzą przez to, co Ty. Wiedzą, jak to jest codziennie borykać się z bolesnymi myślami, walczyć z wyniszczającymi nawykami, nie mieć siły na kolejne potyczki z chorobą. Zrozumieją wszystko, co powiesz, żadnej rozterki nie wyśmieją. Grupa wsparcia umożliwia spotkanie z osobami, które tak jak Ty walczą z zaburzeniem odżywiania. W zależności od specyfiki konkretnej grupy będą należeć do niej osoby tej samej lub odmiennej płci, z taką samą lub różnymi chorobami, w określonym stadium zaburzenia. Uczestnictwo w poszczególnych grupach jest darmowe lub płatne, a są organizowane w szpitalach, ale także przez fundacje, inicjatywy społeczne czy organizacje.

 

Jakie zalety ma uczestniczenie w grupie wsparcia?

Terapia indywidualna pozwala zgłębić przyczyny swojej choroby, wyniszczające mechanizmy czy “znaki ostrzegawcze”. Grupa wsparcia umożliwia również:

  • Poznanie punktu widzenia innej osoby chorej
  • Otwarte mówienie o swoich problemach, do osób, które rozumieją, jak to jest cierpieć na zaburzenia odżywiania
  • Obcowanie z osobami w podobnej sytuacji, co pozwala poczuć się mniej samotną ze swoim problem
  • Nawiązanie bliższych relacji z inną osobą chorą i wzajemne dopingowanie się w walce o zdrowie
  • Uczestnictwo w spotkaniach prowadzonych przez specjalistę, często bez opłat

 

Grupa wsparcia zamiast terapii indywidualnej?

Obie te metody leczenia mają różne zalety. Podczas gdy uczestniczenie w grupie pozwoli poznać osoby w podobnej sytuacji i uzyskać od nich zrozumienie i wsparcie, terapia indywidualna umożliwia zgłębienie zakamarków własnej duszy w relacji pacjent – terapeuta. Grupa spotkaniowa stanowi tym samym cenne wsparcie w procesie leczenia, nie powinna jednak zastępować terapii indywidualnej.

 

Może zainteresuje Cię, jak zacząć jeść chorując na anoreksję?

 

Grupa wsparcia w Krakowie

Właśnie takie cele przyświecały nam podczas tworzenia Nowonajedzonej Grupy Spotkaniowej w Krakowie. Zaoferowanie miejsca przyjaznego Kobietom cierpiącym na zaburzenia odżywiania, gdzie możemy się spotkać i porozmawiać o trudach leczenia i wytrwania w zdrowiu, był jednym z głównych celów powstania naszej inicjatywy. W październiku 2018 roku udało nam się go osiągnąć. Podczas dziesięciu, zaplanowanych spotkań pochylamy się nad swoimi emocjami, myślami, nawykami. Oferujemy sobie wsparcie i zrozumienie w kwestiach, których ktoś, kto nigdy nie chorował, nie będzie w stanie zrozumieć. Spotkania prowadzone przez psychodietetyczkę stanowią uzupełnienie terapii indywidualnej oraz wspierają Dziewczyny po zakończeniu leczenia. Gdy pierwsza edycja grupy spotkaniowej dobiegnie końca, chcemy zorganizować kolejną. Byłabyś zainteresowana dołączeniem? Jeśli tak, to napisz do nas wiadomość.

 

Marysia

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.