Rate this post

Zbliża się wieczór, a wraz z nim narasta stres. Twoje ręce drżą, szybciej oddychasz i masz ściśnięte gardło. Wiesz, co się zbliża: walka z myślami o objadaniu się. Albo przeciwnie myśli o tym, żeby nie zjeść kolacji, zamiast tego wcześniej umyć zęby i mieć wymówkę przed samą sobą, dlaczego musisz ominąć posiłek. Kiedy położysz się do łóżka będziesz żałować niepohamowanego napadu objadania się, przewracać się z boku na bok z powodu burczenia w brzuchu, a może zamartwiać tym, że jutro znowu będzie się trzeba zmierzyć z poczuciem winy? Wizyta u psychodietetyka może Ci pomóc znaleźć wyjście z tej sytuacji.

wizyta-u-psychodietetyka

Dlaczego wizyta u psychodietetyka?

W poprzednim artykule “Dietetyk czy psychodietetyk do jakiego specjalisty się udać?” przybliżyłyśmy podobieństwa i różnice pomiędzy tymi profesjami. W tym wpisie pochylimy się nad wizytą u psychodietetyka: jej przebiegiem oraz charakterem spotkania. Zastanowimy się także nad tym, jak konsultacja u takiego specjalisty pomaga w leczeniu zaburzeń odżywiania.

 

Jak pracuje psychodietetyk?

Psychodietetyk, to osoba, która ukończyła studia z zakresu dietetyki lub psychologii, a następnie studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki. Nieco inaczej pomaga więc dietetyk niż psycholog z taką specjalnością. Podstawowa różnica polega na tym, że psycholog psychodietetyk w swoich poradach będzie bardziej opierał się o psychologiczne źródła problemów z jedzeniem, aniżeli dietetyk z takim tytułem. Dlatego będzie szukał zależności pomiędzy niedojadaniem czy objadaniem się a regulowaniem emocji i radzeniem sobie z kryzysami. W pracy z pacjentem skupi się na nakierowaniu na poszukiwanie odpowiedzi na pytania:

 

W jaki sposób radzisz sobie z silnymi emocjami?
Co robisz, gdy odczuwasz stres, zmęczenie lub się nudzisz?
Jakie było podejście do jedzenia w twoim domu rodzinnym?
Co czujesz, gdy przygotowujesz posiłek, a co kiedy go jesz i po jedzeniu?

 

W trakcie rozmowy będą pojawiały się kolejne obszary i pytania. Pochylenie się nad nimi posłuży pogłębieniu problemu i dotarciu do jego źródła, które sygnalizują nieprawidłowe wzorce z jedzeniem. Wizyty u psychodietetyka pomogą Ci zdać sobie sprawę, że np. uciekasz w jedzenie, bo kojarzy Ci się z poczuciem bezpieczeństwa, ponieważ babcia zawsze robiła Ci naleśniki, gdy miałaś gorszy dzień, albo jesteś zapracowaną mamą i jedyną chwilą tylko dla siebie jest kawa i ciastka, kiedy bez poczucia winy siadasz na 15 minut. Pomoc psychodietetyka nie kończy się jednak tylko na odkryciu tych schematów, ale podjęciu z nimi walki. Specjalista pomoże Ci szukać alternatyw, zastępczych schematów, które pozwolą Ci rozładować emocje bez sięgania po nawyki związane z jedzeniem.

 

Więcej o emocjonalnym jedzeniu przeczytasz w artykule “Emocjonalne jedzenie – czy Ciebie też dotyczy?”   

 

Czy psychodietetyk leczy zaburzenia odżywiania?

Specjaliści tej profesji, szczególnie osoby, które ukończyły psychologię, pracują także z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania. Oferowane wsparcie nie polega tylko na ułożeniu diety: –Porusza się tematy związane z emocjami, radzeniem sobie ze stresem, kryzysami, motywacją, najczęściej w kontekście jedzenia. Aby poukładać sobie relacje z jedzeniem trzeba podejść do zdrowia całościowo, zaopiekować się sferą fizyczną i psychiczną – mówi psychodietetyczka Anna Paluch.

 

Dlatego takie spotkania mogą zawierać elementy terapeutyczne, a specjalista będzie uczył technik radzenia sobie ze stresem, budowania asertywności czy zarządzania czasem. Kluczowe jest jednak zdawanie sobie sprawy z tego, że czasami wyłącznie pomoc psychodietetyczna może być niewystarczająca. W takich momentach warto skorzystać również ze wsparcia terapeuty czy psychiatry. Nierzadko w leczeniu zaburzeń odżywiania może pomóc wsparcie farmakologiczne, które łagodzi lęk i stres związane z przytyciem. O tym, czy potrzebne jest włączenie leczenia u innych specjalistów powinien zadecydować psychodietetyk w porozumieniu z pacjentem.    

 

Pierwsza wizyta u psychodietetyka

–Nie ma specjalnych zasad dotyczących przygotowania do pierwszej konsultacji. Psychodietetyk zapyta na pewno o przyjmowane leki i przykładowe posiłki, dlatego dobrze mieć ze sobą 3 dniowy dzienniczek odżywiania. Pozostałe informacje są uzyskiwane w wywiadzie. Pierwsza wizyta jest zwykle trochę dłuższa, kolejne trwają pomiędzy 45 a 60 minut – mówi Anna Paluch.

 

Niektórzy specjaliści już podczas pierwszego spotkania rozpoczną pracę nad wzmocnieniem motywacji do zmiany u pacjenta. Psychodietetyk nie tylko zatem dopasuje dietę do problemu, ale także zaproponuje zadania i kwestie do rozważenia, które pozytywnie wpłyną na mobilizację do działania. Najważniejsza wciąż pozostaje jednak motywacja wewnętrzna.

 

–Ważne jest angażowanie pacjenta w pracę nad zmianą, bo motywacja wypływająca od nas samych jest lepszym predyktorem zmian. Ale za deklaracjami musi iść działanie. Oczywiście, ułożenie możliwego do spełnienia planu jest bardzo ważną kwestią wpływającą na motywację. Niestety, jeśli osoba znajduje mnóstwo wymówek, by nie stosować się do zaleceń, to po prostu nie jest gotowa na zmianę i jedyne, co możemy zrobić, to zasadzić ziarno wątpliwości na temat konsekwencji dalszego zaniedbywania zdrowia i czekać, aż osoba przejdzie do fazy kontemplacji, czyli zacznie realnie dostrzegać problem i szukać rozwiązania. Nikogo nie zmusimy do zmiany. To trudne, zwłaszcza w przypadku zaburzeń odżywiania, ale taka jest prawda, że nie zrobimy niczego za kogoś. Dla niektórych osób olśnienie przychodzi na pierwszej wizycie, inni potrzebują tygodni czy miesięcy – dodaje specjalistka.

 

Przeczytaj więcej o tym, jak radzić sobie z restrykcjami dietetycznymi i kompulsywnym objadaniem się

 

Czy psychodietetyk mi pomoże?

Jak w przypadku każdego specjalisty także psychodietetyk nie pomoże każdemu. Pacjenci znajdują się na różnych etapach choroby, ich motywacja wewnętrzna jest na odmiennych poziomach, ostatecznie mamy różne charaktery i potrzeby. Dlatego może okazać się, że nie od razu znajdziemy specjalistę dla siebie, nie jest to jednak powód do porzucenia myśli o poszukiwaniu pomocy.

 

–Praca z psychodietetykiem pozwala mi odkrywać nowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Zaczęłam lepiej rozumieć, dlaczego sięgam po jedzenie, albo je ograniczam. Zrozumiałam, że to paskudny, wydrukowany w moją głowę mechanizm, z którego chcę się wyzwolić. Te wizyty nie tylko pozwalają mi pracować nad dietą, ale co najważniejsze, nad stosunkiem do jedzenia. Bez wsparcia mojej psychodietetyczki naprawdę trudno byłoby mi dochodzić do siebie po tylu latach zaburzeń – mówi Ola, lecząca się z anoreksji.  

 

Marysia

 

 

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.