5 (100%) 1 vote

Być może Ty sama lub ktoś Ci bliski choruje na anoreksję. Z różnych przyczyn leczenie szpitalne czy turnus terapeutyczny nie są opcjami, które bierzesz pod uwagę. Decydujesz się zatem na leczenie anoreksji w domu, pod nadzorem terapeuty, psychiatry lub psychodietetyka. Czym się ono charakteryzuje, jak przebiega, jakie posiada zalety i wady?

leczenie anoreksji w domu

 

Leczenie anoreksji, to złożony proces. Składa się z uleczenia ciała oraz psychiki pacjentki. Praca tylko nad jedną z tych sfer nie przyniesie wyleczenia, a jedynie poprawę stanu zdrowia. Dlaczego? Ponieważ samo uleczenie ciała nie sprawi, że problem, który wywołał zachowania destrukcyjne zniknie. Tylko praca nad własnym wnętrzem może pomóc w dotarciu do tej przyczyny i budowaniu nowych, zdrowych nawyków. Z drugiej strony bez uleczenia ciała, niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie. Pobyt w szpitalu czy na turnusie ułatwia zajęcie się obiema tymi sferami. Czy leczenie anoreksji w domu także to umożliwia?

 

Co to znaczy “leczenie anoreksji w domu”?

Na początek wyjaśnijmy, co kryje się pod pojęciem “leczenie anoreksji w domu”. Jest to leczenie podjęte świadomie przez pacjentkę, która uczęszcza na terapię, konsultacje psychiatryczne czy dietetyczne w celu leczenia anoreksji, przebywając poza placówką specjalistyczną. Nie każda osoba chora wymaga bowiem hospitalizacji; często dla pacjentki korzystniejsze będzie leczenie w domu, ponieważ np. umożliwi jej kontynuowanie nauki. O tym, czy leczenie szpitalne jest zalecane zawsze powinien jednak decydować specjalista. Pod pojęciem “leczenia anoreksji w domu” nie kryją się jednak próby leczenia na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Anoreksja, to poważne zaburzenie, które prowadzi do śmierci. Wymaga ono leczenia specjalistycznego oraz stałej opieki terapeuty czy dietetyka.

 

Specyfika takiego rozwiązania

Decydując się na leczenie anoreksji poza specjalistycznym ośrodkiem podejmujemy się trudnego zadania. Dlaczego? Ponieważ przez większą część tygodnia osoba chora będzie poza opieką specjalisty. Sesje z terapeutą czy spotkania z dietetykiem, to jedynie godzina lub dwie w trakcie tygodnia. Pomiędzy spotkaniami pacjentkę napotka mnóstwo wyzwań i trudności, szczególnie w początkowym etapie leczenia. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny i bliskich. Okazanie zrozumienia, nieprzymuszanie do jedzenia, spokój i empatia są kluczowe dla wsparcia procesu zdrowienia. O reakcjach rodziców na diagnozę dziecka pisaliśmy w artykule Zaburzenia odżywiania u dzieci. Anoreksja bliskiej osoby zawsze oddziałuje na całą rodzinę, a emocje, które pojawiają się w trakcie procesu zdrowienia bywają bardzo trudne. Wsparcie wykwalifikowanego specjalisty pomaga radzić sobie z tymi ciężkimi do zniesienia stanami. Poszukując psychoterapeuty czy psychodietetyka dobrze znaleźć osobę, z którą chora będzie kontaktować się także poza sesjami. Poczucie, że może napisać lub zadzwonić w momencie kryzysu pomaga, gdy choroba okazuje się zbyt silna.

 

Zalety leczenia anoreksji w domu

leczenie anoreksji w domu

 

Największą zaletą jest pozostawienie pacjentki w znajomym środowisku. Może to być jednak jednocześnie wadą, ponieważ często to właśnie środowisko wpływa negatywnie na stan zdrowia chorej. W niektórych sytuacjach całkowita zmiana rutyny, z którą niewątpliwie wiąże się pobyt w szpitalu, spowodowałaby jednak jeszcze więcej stresu. O tym, jak wygląda szpitalne leczenie anoreksji w swojej historii opowiedziała Zuzia.

Kolejną zaletą jest możliwość kontynuowania nauki lub pracy. Dlaczego? Częściowo jest to związane z funkcjonowaniem w znajomym środowisku, z drugiej strony zwiększaniem znaczenia dziedzin, które nie są związane z wyglądem i dietą. Skupianie się na innych czynnościach, które dają satysfakcję i podnoszą poczucie własnej wartości pomaga w procesie leczenia.

Leczenie anoreksji w domu umożliwia także nieograniczone obcowanie z osobami zdrowymi. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie, jak inni zachowują się w sytuacjach związanych z jedzeniem, jakie jest ich podejście do diet i wyglądu. Oczywiście, rodzi to niebezpieczeństwo porównywania się i dalszych restrykcji, jest jednak cennym treningiem własnej odporności na stres wywoływany przez jedzenie.

 

Wady leczenia anoreksji w domu

leczenie anoreksji w domu

Niewątpliwą wadą tej metody leczenia jest brak stałego dostępu do specjalistów. Poza ustalonymi spotkaniami pacjentka zmaga się z wieloma przeciwnościami. Brak kontroli może sprzyjać także oszukiwaniu i maskowaniu prawdziwego stanu zdrowia. Tutaj kluczowa jest jednak rola bliskich, którzy empatycznie przyglądać się będą zachowaniom chorej. Jest to trudne zadanie i wymaga dużej delikatności, aby nie zrazić chorej i nie stracić wzajemnego zaufania. O tym, jak rozmawiać z osobą chorą o anoreksji, więcej przeczytasz tutaj.

Kolejną wadą leczenia anoreksji w domu, jest konieczność poszukiwania pomocy na własną rękę. Dostajemy wiele pytań od rodziców i bliskich, którzy nie wiedzą, do kogo się udać, aby uzyskać wsparcie. Znalezienie odpowiedniego terapeuty, to często niełatwe zadanie wymagające samozaparcia, którego osobie chorej może brakować. W takich sytuacjach pojawić może się poczucie, że terapia nie ma sensu i nie działa. Ważne, aby bliscy okazali wsparcie chorej, np. oferując wspólne poszukanie odpowiedniego specjalisty.

Podczas leczenia w domu trudniejsze jest także skorzystanie z pomocy wielu specjalistówW szpitalu pacjentka jest pod opieką psychologa, psychiatry, dietetyka, lekarzy. Leczenie anoreksji poza ośrodkiem utrudnia skorzystanie z porad tylu osób. Wiąże się to z kosztem, co często może stanowić problem. O tym, gdzie szukać pomocy w anoreksji pisałyśmy już na naszej stronie. Idealnie byłoby, gdyby chora korzystała z pomocy terapeuty, psychiatry i psychodietetyka. Wsparciem w leczeniu jest także grupa wsparcia. O jej roli w leczeniu pisałyśmy w artykule Czy grupa wsparcia pomaga w wyjściu z anoreksji?

 

Czy leczenie w szpitalu jest lepsze?

Nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. W niektórych przypadkach z pewnością pobyt w szpitalu uświadomi pacjentce problem i pomoże rozpocząć walkę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że pobyt w szpitalu, to tylko fragment leczenia, które kontynuowane jest po wypisie. Terapia anoreksji często trwa kilka lat. Przebywanie na oddziale nie oznacza także, że pacjentka nie ma możliwości oszukiwania. Nadzór jest bowiem ograniczony, a wpływy choroby bywają na tyle silne, że pacjentka wciąż podejmować może czynności autodestrukcyjne. Warto wziąć także pod uwagę, że na oddziale chora będzie obcować tylko z innymi osobami z zaburzeniami odżywiania. Czy oznacza to, że nie warto korzystać z leczenia szpitalnego? Absolutnie nie. Z pewnością w wielu przypadkach pobyt w szpitalu ratuje życie i pozwala odnaleźć w sobie siłę do podjęcia walki o siebie. Jeśli jednak specjalista nie zaleca leczenia szpitalnego, to nie ma powodu obawiać się leczenia anoreksji w domu. Obie te metody mają swoje zalety i wady, tak jak nie ma jednej, uniwersalnej metody terapeutycznej, która pomoże każdemu. Ze wsparciem bliskich i specjalistów leczenie anoreksji na pewno jest jednak skuteczniejsze.   

Marysia

Chcę zapisać się na newsletter i otrzymywać darmowe materiały PDF!

Nigdy nie otrzymasz od nas spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować. Twoje dane nie zostaną nikomu udostępnione, ani wykorzystane w celach marketingowych przez osoby trzecie.