single

5 sposobów na to, jak ciemna czekolada może pomóc Ci schudnąć

37-letnia Upasna Narang jest matką dwojga dzieci i ma figurę, która sprawia, że jej przyjaciele - i przyjaciele jej 13-letniej córki - zielenieją z zazdrości. Wypytywani przez nią o porady dietetyczne, nie chcą uwierzyć, że je wszystko w małych porcjach. Kiedy Narang przyznaje się do codziennego jedzenia czekolady, jej kocie grono reaguje sceptycznie. Kilka z nich nazywa ją nawet kłamczuchą.

Ale Narang nie blefuje.

"Każdego wieczoru zjadam dwa do trzech małych kawałków ciemnej czekolady. To mój przysmak po długim, ciężkim dniu" - mówi gospodyni domowa, dodając, że ten nawyk nie doprowadził do przyrostu wagi.

Narang nie zdaje sobie sprawy z tego, że ciemna czekolada, którą się delektuje, może być jednym z powodów jej smukłej sylwetki.

Mimo że czekolada jest naładowana kaloriami i dlatego jest potępiana przez większość ekspertów ds. zdrowia, naukowcy odkryli, że ciemna czekolada (taka, która zawiera ponad 70 procent kakao) pomaga w utracie wagi, a nie w syntezie tłuszczu.

Podajemy pięć powodów, dla których ciemna czekolada powinna stać się Twoim codziennym deserem:

    Poprawia metabolizm:Ciemna czekolada jest pełna jednonienasyconych kwasów tłuszczowych lub MUFA, które pomagają przyspieszyć metabolizm, dzięki czemu szybciej spalasz kalorie. Badania przeprowadzone na Queen Margaret University w Wielkiej Brytanii wykazały, że czekolada wpływa na sposób, w jaki nasz organizm syntetyzuje kwasy tłuszczowe i zmniejsza wchłanianie tłuszczów i węglowodanów. Zapobiega skokowi insuliny: Zdrowe tłuszcze zawarte w ciemnej czekoladzie spowalniają wchłanianie cukru do krwiobiegu, a tym samym zapobiegają strasznemu skokowi insuliny, który przenosi cukier prosto do komórek tłuszczowych. Wysoki poziom insuliny zatrzymuje również system spalania tłuszczu w organizmie i sprawia, że znów stajesz się głodny. Ogranicza łaknienie: Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że ciemna czekolada eliminuje łaknienie na słodkie, słone i tłuste potrawy, ponieważ daje uczucie sytości. Zwolennicy diety "przyjaznej czekoladzie" twierdzą, że jedzenie czekolady 20 minut przed i pięć minut po obiedzie i kolacji zmniejsza apetyt nawet o 50 procent. Eksperci twierdzą, że dietetycy, którzy jedzą czekoladę od czasu do czasu, są również w stanie utrzymać utratę wagi, ponieważ nie czują się pozbawieni.Zachęca do ćwiczeń:Czekolada ma składniki przeciwzapalne, które w połączeniu z jej hojną podażą magnezu, może prowadzić do mniejszego bólu. Ćwiczenie wydaje się o wiele bardziej atrakcyjne, gdy czujesz się dobrze. Jeśli po wyczerpującej sesji na siłowni pojawia się ból, chrupnij uncję ciemnej czekolady na noc.Daje szczęśliwy haj: Utrata wagi nie jest jedyną zaletą spożywania ciemnej czekolady. Zwolennicy twierdzą, że ciemna czekolada daje również "radosny haj". Badania wykazały, że regularni konsumenci są mniej zestresowani, lepiej śpią oraz mają niższy poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Ciemna czekolada jest również bogata w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, mogące uszkadzać nasze komórki.

Zanim jednak sięgniesz po tę czekoladę do lodówki, pamiętaj, że 100-gramowa tabliczka zawiera aż 546 kalorii. Eksperci zalecają nie więcej niż jedną uncję - 28 gramów - ciemnej czekolady dziennie!

Tagi: korzyści płynące z picia ciemnej czekoladyczarna czekolada