single

Zapalenie stawów 101: na co zwracać uwagę i co robić

Miałam klientkę, kobietę po czterdziestce. Nigdy nie dzieliła się ze mną wieloma informacjami na temat swojego stanu zdrowia. Przez pierwszy miesiąc musiałem nieustannie wysyłać jej sms-y, żeby chodziła na spacery. Chodziła na nie przez 2 lub 3 dni, a potem robiła sobie przerwę na tydzień. Jej skarga: To jest zbyt trudne.

Wielokrotnie pytana o zdanie, powiedziała mi dlaczego. Miała reumatoidalne zapalenie stawów. Nic nie pomagało i wszystko wydawało się trudne - krótki, powolny spacer lub siedzenie na podłodze.

Co to jest zapalenie stawów? Z medycznego punktu widzenia jest to stan zapalny jednego lub więcej stawów. Zazwyczaj więc osoba cierpiąca na jedną z postaci - a jest ich ponad 100 - zapalenia stawów odczuwa ból, tkliwość, sztywność, obrzęk i zmniejszenie zakresu ruchu w jednym lub kilku stawach. Objawy te mogą rozwijać się stopniowo lub nagle.

Co zatem naraża Cię na ryzyko wystąpienia zapalenia stawów?

Historia rodzinna. Niektóre rodzaje zapalenia stawów występują rodzinnie. Twoje geny mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na czynniki środowiskowe, które mogą wywołać zapalenie stawów, jeśli Twoi rodzice lub rodzeństwo cierpią na tę chorobę.

Wiek. Ryzyko wystąpienia wielu rodzajów zapalenia stawów wzrasta wraz z wiekiem.

Twoja płeć. Kobiety są bardziej narażone na reumatoidalne zapalenie stawów niż mężczyźni. Mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie podagry, innego rodzaju zapalenia stawów.

Wcześniejsze urazy stawów. Jeśli doznałeś urazu stawu podczas uprawiania sportu lub nadmiernego treningu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że w końcu rozwinie się u Ciebie choroba zwyrodnieniowa tego stawu.

Otyłość. U osób otyłych istnieje większe ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Nadwaga obciąża stawy, zwłaszcza kolana, biodra i kręgosłup.

Co możesz zrobić, jeśli cierpisz na zapalenie stawów?

Moja klientka powiedziała mi, że przez większość dni bała się myśli o wstaniu z łóżka i poruszaniu swoim obolałym ciałem. Ale zastanówmy się nad tym. Nie ruszając się z miejsca, pozwalasz mięśniom i więzadłom napinać się, przez co Twoje stawy nie będą mogły zginać się tak mocno, jak kiedyś. To z kolei sprawia, że spalasz mniej kalorii, a waga, którą przybierasz, bardziej obciąża Twoje stawy.

Ćwiczenia fizyczne dla osób starszych okazały się jednym z najbardziej pomocnych sposobów leczenia zapalenia stawów. Współpracuj ze swoim lekarzem, aby znaleźć odpowiednie dla siebie ćwiczenia i skonsultuj się z nim, kiedy powinieneś je pominąć ze względu na objawy. Joga, spacery, ćwiczenia w wodzie, mało intensywny aerobik i trening siłowy mogą pomóc w zapobieganiu sztywności stawów, budowaniu mięśni, zwiększeniu wytrzymałości, a także wpłynąć korzystnie na serce, kości i nastrój.

Proste ćwiczenia rozciągające są zalecane każdego dnia, ponieważ pomagają smarować stawy, zwiększając i utrzymując zakres ruchu. Zakres ruchu to normalny zakres, w jakim można poruszać stawami w dowolnym kierunku. Rozciąganie stopniowo poszerzy ten zakres, dając Ci większą elastyczność i mniejszy ból.

Na początku pamiętaj jednak, że nigdy nie powinieneś rozciągać zimnego mięśnia. Zawsze wykonuj "rozciąganie statyczne" (rozciągnij i przytrzymaj) po pięcio- lub dziesięciominutowej rozgrzewce. Rozgrzany mięsień może rozciągać się dłużej i wytrzymać więcej. Przesuń się tak daleko, jak możesz, aż poczujesz rozciąganie w mięśniach wokół stawów, przytrzymaj przez około 5-10 sekund, a następnie rozluźnij. Jeśli możesz, powtórz 5-10 razy. Staraj się nie "odbijać" stawu podczas wykonywania tych ćwiczeń rozciągających.

Spróbuj tych prostych ćwiczeń rozciągających, które pomogą Ci w pracy nad głównymi stawami, w tym szyją, plecami, biodrami, kolanami i nie tylko.

    Toczenie głowy z boku na bok może pomóc rozluźnić mięśnie szyi i złagodzić stres. Trzymanie głowy na jedną stronę przez pięć sekund pomaga rozluźnić długie mięśnie po bokach szyi, które mają tendencję do zaciskania się z całym tym czytaniem i wpatrywaniem się w ekran komputera.Wzruszanie ramionami może pomóc utrzymać je luźne, spróbuj zrobić to kilka razy, aby zobaczyć, jak to jest. Po tym, spróbuj sięgnąć nieba i rozciągnąć ramiona tak wysoko, jak to tylko możliwe.Delikatne kręcenie rękami w kółko utrzymuje nadgarstki giętkie. Zaciśnij palce w pięść na dwie sekundy, a następnie rozciągaj je szeroko i daleko przez cztery sekundy. Powtarzaj to tak często, jak potrzebujesz.
    Plecy mogą być kłopotliwym obszarem, więc upewnij się, że postępujesz z nimi delikatnie. Powolne, płynne ruchy górnej połowy ciała rozciągają plecy. Na rozgrzewkę spróbuj zgięć bocznych i ruchów przypominających hula. Pomaga również próba dotknięcia palców u stóp.Biodra to kolejny obszar problematyczny dla osób z artretyzmem. Aby zacząć, usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Trzymając się siedzenia, podnieś każdą nogę, jak podczas chodzenia. Im wyżej uda Ci się podnieść nogę, tym głębsze będzie rozciągnięcie.Bolące kolana mogą utrudniać stanie. Możesz rozgrzać kolana, wyciągając jedną nogę na raz. Inne proste ćwiczenie podczas siedzenia polega na zgięciu kolana pod kątem 90 stopni i przyciągnięciu go do siebie za pomocą rąk.
    Wolne od bólu kostki i stopy są niezbędne dla zachowania mobilności. Obracanie stóp w kółko może pomóc w zmniejszeniu bólu. Następnym razem, gdy usiądziesz, spróbuj kołysać stopami w przód i w tył - podnosząc palce, a następnie przetaczając je do przodu, aby pięty się podniosły.

Wykonywanie tych ćwiczeń kilka razy dziennie może pomóc przywrócić ruch w głównych stawach. Kiedy będziesz gotowa, przejdź do wieczornych spacerów lub okrążeń w basenie. Tylko uważaj, aby się nie przemęczać. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała. Bez względu na to, jaki rodzaj zapalenia stawów masz, nie należy się przemęczać, gdy stawy są w stanie zapalnym. Badania sugerują, że odpoczynek przez 2-3 dni podczas zaostrzenia pomaga.

Pamiętaj: lepiej jest działać powoli, niż robić zbyt wiele, zbyt szybko.

Tags: artretyzmxćwiczenia na artretyzmreumatoidalne zapalenie stawówŚwiatowy Dzień Artretyzmu