single

Co mówi nam piramida żywieniowa?

Właściwa, zdrowa dieta nie oznacza nudnego menu. Wręcz przeciwnie. Oznacza równowagę, którą można osiągnąć, jedząc różne pokarmy i tyle, ile potrzebuje organizm. W ten sposób może uzyskać niezbędne składniki odżywcze, abyśmy mogli być zdrowi i aktywni. Dlatego żadne jedzenie nie jest zdrowe ani niezdrowe samo w sobie. Wszystko zależy od wielkości porcji i częstotliwości posiłków. Możesz zjeść wszystko, ale w odpowiednich ilościach.

Piramida żywieniowa pokazuje, co jeść mniej, a co więcej

Jednak wielu z nas spożywa niezrównoważone posiłki, niezgodnie z zaleceniami, czego dowodzą badania zachowań żywieniowych. Aby stworzyć zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, jedz zgodnie z piramidą żywieniową. Pokazuje ona przybliżoną ilość pożywienia, jaką należy spożyć w ciągu jednego tygodnia, aby sprostać wymaganiom żywieniowym. Piramida wymienia pięć głównych grup pokarmów - z każdej z nich trzeba codziennie coś jeść. Na szczycie piramidy jest smak słodko-słony, którego organizm nie potrzebuje do swojego funkcjonowania i trzeba go jeść rzadko, a potem w małych ilościach. Co powinieneś jeść więcej, aby uzyskać bardziej zbilansowaną dietę:

• produkty pełnoziarniste (pieczywo, zboża)

• warzywa, w tym rośliny strączkowe

• owoce i jagody

• świeże, schłodzone i mrożone dania rybne

• orzechy i nasiona

Czego należy jeść mniej?

Staraj się ograniczyć:

• słodkie produkty mleczne, takie jak jogurty i twarogi

• wieprzowina i wołowina (bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i sól)

• słodkie i pikantne przekąski

• napoje bezalkoholowe i soki o wysokiej zawartości cukru

W mediach można znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat zdrowego odżywiania. Po prostu nie daj się zmylić i pamiętaj, że nie ma magicznych środków, które są skuteczne do osiągnięcia dobrego zdrowia lub utraty wagi w dłuższej perspektywie. Organizm musi otrzymywać z pożywienia zarówno wystarczającą ilość energii do życia, jak i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niezbilansowana, monotonna dieta prowadzi do niedoboru składników odżywczych, który wpływa na organizm na wiele sposobów i może prowadzić do poważnych chorób. Jedną z konsekwencji niezrównoważonej diety są problemy z masą ciała - jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych z pożywienia, zmusza nas do jedzenia więcej.

Zasady

Nasz organizm otrzymuje niezbędne składniki odżywcze i energię z pożywienia. Zapotrzebowanie na nie zależy od wieku, płci, stylu życia, stanu zdrowia i wielu innych czynników. Formuła jest prosta: musisz jeść tyle, ile organizm potrzebuje i zużywa. Energia jest wydawana na podstawowe czynności (oddychanie, trawienie pokarmu, myślenie, praca serca itp.), jednak jest również potrzebna do ruchu. Na przykład młodzież ma większe zapotrzebowanie na energię niż osoby starsze. Podczas ciąży i karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pracownicy fizyczni potrzebują więcej energii niż pracownicy biurowi. Średnie dzienne zapotrzebowanie na energię wynosi 2000 kcal dla kobiet i 2600 kcal dla mężczyzn.

W żywieniu ważna jest nie tylko otrzymana energia, ale także fakt, że pochodzi ona z różnych składników odżywczych, a proporcje tych substancji są zrównoważone. Każdy składnik odżywczy odgrywa ważną rolę w organizmie, a różne grupy pokarmów zawierają różne niezbędne substancje, witaminy i minerały. Obecnie wiele osób próbuje na przykład zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów, co może prowadzić do niedoborów niektórych ważnych składników odżywczych.

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że wszystko, co jest smaczne, prowadzi do otyłości. W rzeczywistości możesz jeść wszystko, ale we właściwych ilościach i z odpowiednią częstotliwością. Pięć głównych grup żywności jest równie ważnych, ale piramida żywieniowa pokazuje proporcje pod względem ich ilości. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku bardzo słonych, słodkich i tłustych potraw, a także alkoholu.