single

Porady żywieniowe

Zdrowe odżywianie jest niezbędne do właściwego rozwoju organizmu. Możesz codziennie uprawiać sport, nie palić, nie pić, mieszkać na wsi i oddychać czystym powietrzem, ale jeśli źle się odżywiasz, to twoje wysiłki, nie dadzą spodziewanego efektu.

Prawidłowe odżywianie

Czasami możesz usłyszeć, że jeśli dobrze się odżywiasz i jesz tylko zdrową żywność, będzie to prawdziwy cios dla twojego budżetu. To mit. Zacznijmy od tego, czego potrzebuje organizm do funkcjonowania. Są to białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały i błonnik. Białka o tej samej przydatności znajdują się w wielu produktach, zarówno drogich, jak i tanich: mięsie, rybach, jajach, twarogu, serze, soi. Węglowodany to zboża, makarony, pieczywo i produkty piekarnicze, ciasta, ciastka itp. Tłuszcze: wszystkie oleje roślinne i zwierzęce. Błonnik, witaminy i minerały znajdują się głównie w warzywach, owocach i ziołach. Właściwe zbilansowane odżywianie jest niedrogie. Z każdej grupy dobierzemy najtańsze i najbardziej przydatne produkty do zdrowej diety.

• białka - jajka, twarożek, rośliny strączkowe (nie wszystkie niezbędne aminokwasy), kurczak.

• węglowodany - ziemniaki i wszelkie zboża, z wyjątkiem kaszy manny (ryż, kasza gryczana, owies, proso, pęczak).

• tłuszcze - nierafinowany olej słonecznikowy. Wszystkie tłuszcze zwierzęce zawierają dużo cholesterolu, więc masło, smalec, śmietana są bardziej szkodliwe dla zdrowia. Oliwa z oliwek jest zbyt droga i przereklamowana. Niektórzy lekarze uważają, że jest mniej przydatny niż słonecznik.

• witaminy i minerały: jabłka, kapusta, marchew, buraki, zioła (pietruszka, koper, kolendra, pokrzywa, liście mniszka lekarskiego). Latem ogórki i pomidory są niedrogie.

Przygotuj plan posiłków

Ta rada może wydawać się banalna i oczywista, ale jest prawdziwa. Planując wszystkie zakupy żywności z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem, po pierwsze będziesz mógł wybrać produkty za określoną kwotę, a po drugie będziesz miał lepsze wyobrażenie o tym na co wydajesz pieniądze. Być może po takich obliczeniach nawet zauważysz, że tak naprawdę zdrowa żywność nie jest dużo droższa niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka - zwłaszcza jeśli ograniczysz wydatki na fast foody. Najlepiej zaplanować wydatki na podstawie tego, jakie potrawy zamierzasz ugotować. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie zakupione produkty zostaną skonsumowane. Lepiej jest przygotować prostsze potrawy, które nie wymagają wielu składników.

Gotuj w dużych partiach

Ponownie planowanie jest bardzo ważną częścią zdrowego stylu życia. Duże porcje, które można spożywać przez kilka dni, pozwolą nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także czas. Możesz także spróbować wybrać dania, których przygotowanie będzie wymagało mniej więcej tych samych składników. To dodatkowo zoptymalizuje twój budżet.

Zmniejsz liczbę przekąsek

Oczywiście nie musisz kategorycznie wykluczać przekąsek z diety. Należy jednak rozumieć, że nawet niektóre naturalne batony nie mogą zastąpić pełnego śniadania, obiadu i kolacji. Czasami chcesz zjeść coś smacznego i wydaje się, że taka drobnostka nie jest zbyt droga, ale jeśli systematycznie sobie na to pozwalasz, to wydajesz pieniądze na coś, czego właściwie nie potrzebujesz.

Znajdź smaczne substytuty swoich ulubionych posiłków

Wszyscy mamy emocjonalne przywiązanie do niektórych potraw. Nie możesz całkowicie pozbawić się ulubionych potraw - po pierwsze wymaga to znacznych wysiłków wolicjonalnych, a po drugie negatywnie wpływa na ogólny nastrój. Nie zmuszaj się. Zamiast tego spróbuj zastąpić swoje ulubione jedzenie podobnym, ale zdrowym. Na przykład istnieją przepisy na zdrową pizzę czy burgery.