single

Cztery zasady zdrowego odżywiania się

Nie od dziś wiadomo, że pierwszym krokiem na drodze do zmiany nawyków żywieniowych jest rezygnacja z żywności określanej jako wysoko przetworzona. Nie oznacza to jednak, że decydując się na niego natychmiast wiemy, jak powinno wyglądać nasze menu. Krótka instrukcja powinna jednak rozwiązać ten problem.

Po pierwsze – owoce i warzywa jako baza

Wiele osób kojarzy zdrowe jedzenie z owocami i warzywami i trudno nie zgodzić się z tym, że jest to skojarzenie, do którego ciężko jest mieć zastrzeżenia. To właśnie one są przecież źródłem licznych cennych witamin, są przy tym również bogate w składniki mineralne. Jeśli nasza dieta ma być wartościowa, najlepiej sięgać po warzywa i owoce w różnych kolorach. Może się wydawać, że ma to przede wszystkim znaczenie estetyczne, tymczasem okazuje się, że właśnie barwa w znaczącym stopniu przesądza o wartości odżywczej danych produktów. Jeśli mamy do czynienia z zielonymi warzywami, możemy liczyć na to, że będą one bogate w kwas foliowy, żelazo oraz wapń. Z kolei owoce i warzywa czerwone, pomarańczowe i żółte gwarantują nam duże ilości karotenoidów. Codzienny jadłospis powinien zawierać nie tylko warzywa, ale również owoce, choć to właśnie tych pierwszych powinno się w nim znaleźć zdecydowanie więcej niż tych drugich. Dobrym pomysłem może być też mieszanie warzyw i owoców rodzimych oraz sezonowych. Zimą, z kolei, nie zaszkodzi, gdy będziemy wspomagać się mrożonkami.

Po drugie – różnorodne posiłki

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakich zasad związanych ze zdrowym odżywianiem powinniśmy przestrzegać w pierwszej kolejności, dobrym pomysłem okaże się przykładanie szczególnie dużej wagi do urozmaiconej diety. Produkty zaliczane do różnych grup można przecież bez przeszkód łączyć ze sobą. W codziennym menu nie powinno brakować nie tylko warzyw i owoców, ale także mięsa, ryb, jaj, roślin strączkowych oraz zdrowych tłuszczów roślinnych. Różnorodność to najlepszy sposób na niwelowanie ryzyka niedoborów pokarmowych.

Po trzecie – żywność niskoprzetworzona

Urozmaicenie posiłków jest ważne, wcale nie mniej istotna wydaje się jednak również wiedza na temat tego, czym się kierować wybierając wartościowe produkty. Nie wolno więc zapominać o tym, że na miano zdrowego jedzenia zasługuje przede wszystkim te, które jest jak najmniej przetworzone. Idealna jest sytuacja, w której przygotowujemy je samodzielnie w domu, trudno więc mówić o zdrowej diecie, jeśli obecne są w niej dania fast food, słone przekąski oraz inne produkty wysoko przetworzone. W tym miejscu wypada zresztą podkreślić, że te ostatnie potrafią się dość dobrze kamuflować, a co za tym idzie, dobrze jest wiedzieć, jak je rozpoznać wśród wielu innych. Niezawodnym sposobem jest w tym wypadku analiza listy składników. Jeśli jest ona długa, a do tego mamy do czynienia nie tylko z cukrami i tłuszczami, ale również z konserwantami, barwnikami, sztucznymi aromatami oraz wzmacniaczami smaku, musimy liczyć się z tym, że mamy do czynienia z żywnością, która nie wniesie niczego wartościowego do naszej diety.

Po czwarte – pełnowartościowe białko

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak zaopatrywać nasz organizm w pełnowartościowe białko, pamiętajmy, że najlepszym jego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego – zarówno mięso i ryby, jak i jaja. Oczywiście, także wśród roślin nie brakuje wartościowych dostarczycieli tego cennego surowca. Najczęściej wymienia się w tym kontekście nasiona roślin strączkowych, choć wcale nie mniej cenne są wysokobiałkowe kasze. Troska o odpowiednią ilość białka jest szczególnie ważna w odniesieniu do wegetarian.