single

Praca w dużym stresie może zwiększać ryzyko udaru

Czy masz bardzo stresującą pracę? Najnowsze badania dodały stresującą pracę do listy rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko udaru.

Udar mózgu - znany również jako atak mózgu - ma miejsce, gdy przepływ krwi jest odcięty do części mózgu, co powoduje, że komórki nie otrzymują krwi, która jest im potrzebna do życia. Niektóre komórki mózgowe mogą odzyskać sprawność, ale uszkodzenie może być trwałe.

W nowym badaniu, przeprowadzonym na Southern Medical University w Guangzhou w Chinach, dokonano przeglądu sześciu wcześniejszych badań, które w przeszłości dawały sprzeczne wyniki na ten temat.

Naukowcy przeanalizowali poprzednie badania na ten temat z udziałem ponad 138 000 uczestników. Byli oni obserwowani przez okres od trzech do 17 lat w celu zbadania stresu w pracy i ryzyka udaru mózgu.

Miejsca pracy podzielono na cztery grupy, w zależności od tego, jak dużą kontrolę nad swoimi zadaniami mieli pracownicy i jak wymagająca była to praca. Uwzględniono takie czynniki, jak presja czasu, obciążenie psychiczne i obciążenia koordynacyjne. Nie brano pod uwagę całkowitej liczby przepracowanych godzin ani wykonywanej pracy fizycznej.

Wyróżniono cztery kategorie pracy:

    Prace pasywne (niskie wymagania/niska kontrola): Zawody takie jak dozorcy, górnicy i inni pracownicy fizyczniPrace o niskim poziomie stresu (niskie wymagania/wysoka kontrola): Zawody o niskim poziomie stresu (niskie zapotrzebowanie/wysoka kontrola): zawody takie jak przyrodnicy i architekci: Zawody w branży usługowej, w tym kelnerzy i pomocnicy pielęgniarscyZawody aktywne (wysoki popyt/wysoka kontrola): zawody takie jak lekarze, nauczyciele i inżynierowie.

Badanie wykazało, że od 11 do 27 procent uczestników wykonywało prace związane z wysokim poziomem stresu. Badania wykazały, że osoby wykonujące pracę o wysokim poziomie stresu miały o 22 procent większe ryzyko udaru niż osoby wykonujące pracę o niskim poziomie stresu.

Analiza wykazała również, że kobiety były ogólnie bardziej podatne na udar; kobiety wykonujące pracę o wysokim poziomie stresu miały o 33 procent wyższe ryzyko udaru niż kobiety wykonujące pracę o niskim poziomie stresu.

Osoby pracujące w warunkach wysokiego stresu były również o 58% bardziej narażone na udar niedokrwienny - spowodowany niedrożnością naczynia krwionośnego doprowadzającego krew do mózgu - niż osoby pracujące w warunkach niskiego stresu.

Jak i dlaczego stres w pracy przekłada się na wyższe ryzyko udaru? Uważa się, że praca w warunkach wysokiego stresu może prowadzić do większej liczby niezdrowych zachowań, takich jak złe nawyki żywieniowe, palenie tytoniu i brak ruchu. Badania wykazały, że mogą one również prowadzić do aktywacji niezdrowego fizjologicznego systemu reakcji na stres, w tym zwiększonego wydzielania hormonów stresu.

Wiadomo, że im szybciej osoby cierpiące na udar otrzymają pomoc medyczną, tym większa jest szansa na uniknięcie poważnych powikłań medycznych,

Jak można rozpoznać udar? American Heart Association zaleca zapamiętanie akronimu F.A.S.T., aby pomóc w rozpoznaniu nagłych oznak i objawów udaru:

F: opadająca twarz

A: Osłabienie ramion

S: Trudności w mówieniu

T: Czas na wezwanie pogotowia ratunkowego

Inne oznaki to drętwienie, dezorientacja, zawroty głowy i nagły silny ból głowy.

Tagi: udar głowy udar serca stres ryzyko udaru