single

Zdrowa dieta – co jeść?

Zdrowa dieta nie tylko sprawi, że schudniesz, ale też będziesz czuł się lepiej, a organizm będzie miał więcej energii.

Produkty mięsne

Lista zdrowej żywności obejmuje oczywiście mięso. Niestety białko roślinne nie zawiera wszystkich aminokwasów potrzebnych organizmowi, które znajdują się w białku zwierzęcym, więc mięso powinno znaleźć się na twoim stole. Mowa tutaj o najbardziej dietetycznych i zdrowych mięsach: z kurczaka, indyka, królika, cielęciny, chudej wołowiny. To potrawy, które zawsze warto mieć w lodówce na szybki obiad, zwłaszcza że na przykład kurczak i indyk gotują się dość szybko. Świetnym sposobem jest przechowywanie w lodówce kilku ugotowanych piersi z kurczaka. Uzupełniając mięso warzywami, dostaniesz wspaniały obiad.

Ryby i owoce morza i mleko

Dieta nie może obejść się bez ryb i owoców morza. Po pierwsze, ryba jest źródłem zdrowych tłuszczów, a po drugie ryba jest uważana za chudą potrawę i zawiera ogromną ilość białka. Optymalnym wyborem jest: łosoś, pstrąg, łosoś, łosoś różowy, tuńczyk, halibut, morszczuk, sandacz, homar, krewetka. Mówiąc o mleku i produktach spożywczych, mamy na myśli przede wszystkim dietetyczne produkty mleczne fermentowane, które są niskotłuszczowe, ale jednocześnie są niezwykle przydatne dla naszego zdrowia. Co zawsze powinieneś mieć w swojej lodówce? Kefir, jogurt naturalny, twarożek, ser, jogurt, sfermentowane mleko. Wiele osób stara się kupować sfermentowane produkty mleczne oznaczone 0% -1% tłuszczu, próbując zmniejszyć ilość spożywanych kalorii. Jednak kategorycznie nie zalecamy spożywania całkowicie niskotłuszczowych pokarmów, ponieważ zawierają one wiele różnych syntetycznych dodatków i stabilizatorów, a nawet tłuszczów trans. Co więcej, takie produkty w żaden sposób nie przyczyniają się do nasycenia naszego organizmu, a czasem powodują jeszcze większe uczucie głodu. Spróbuj wybrać średni procent tłuszczu, na przykład twarożek - 5% -9% tłuszczu, jogurt naturalny - 3,2% -4% tłuszczu, kefir - 2,5% tłuszczu.

Warzywa

Trudno wyobrazić sobie zdrową dietę bez warzyw. Tutaj wybór jest naprawdę ogromny: kapusta biała kapusta, czerwone brokuły, kalafior, brukselka, kalarepa, papryka, pomidory, marchew, bakłażan, buraki, seler, ogórki, cebula i czosnek, rzodkiewka, rzepa, dynia, cukinia, szparagi, koper, pietruszka, dynia, groszek zielony. Nie można też zapominać o ogromnym wyborze zieleniny, którą można spożywać bez wyrzutów sumienia ze względu na wyjątkowo niską kaloryczność. Oto najpopularniejsze rodzaje sałatek: rzymska, rukola, szpinak, sałata, góra lodowa, frise, batavia, szczaw.

Owoce i jagody

Upewnij się, że w lodówce zawsze są owoce i jagody, wtedy pokusa jedzenia słodyczy będzie znacznie mniejsza. Optymalnym wyborem są jabłka, grejpfruty, pomarańcze, ananasy, awokado, mango, kiwi, banany, brzoskwinie, winogrona. Niektóre owoce, takie jak banany i winogrona, mają dość wysoki indeks glikemiczny, ale nie jest to powód, aby wykluczać te owoce z diety. Nie zapomnij o jagodach, które dobrze nadają się jako przekąska, a także deser. Wybierz jagody, borówki, wiśnie, wiśnie, truskawki, jeżyny, maliny, żurawina, borówka, porzeczki.

Produkty zbożowe

Węglowodany zawarte w zbożach organizm będzie przyswajał stosunkowo długo, co oznacza, że w praktyce przez większą część dnia nie będziesz odczuwać głodu. Wyborem powinna stać się kasza gryczana, owies, komosa ryżowa, ryż brązowy, kasza jęczmienna. Te zboża są bogate w błonnik, a gryka i komosa ryżowa są liderami pod względem zawartości białka. Staraj się zmieniać stosowanie tych zbóż w swojej diecie. Zboża nie tylko doskonale zaspokajają głód, ale także pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, poprawiają perystaltykę organizmu. Mówiąc o owsie, należy zauważyć, że nie mówimy tutaj o płatkach owsianych, które zostały mocno przetworzone i utraciły swoje korzystne składniki odżywcze. Wybierz gruboziarniste płatki owsiane.