single

Skąd wiem czy zdrowo się odzywiam?

Coraz więcej osób woli prowadzić zdrowy tryb życia: w szczególności dobrze się odżywiać, przestrzegać diety, uprawiać sport. Jednak w szybkim rytmie dni kwestia prawidłowego odżywiania nie jest najłatwiejsza do zrealizowania. Wynika to z faktu, że osoba często nie chce tracić czasu na gotowanie, preferując półprodukty i konserwy. Zagłusza uczucie głodu fast foodami, tłustymi i słodkimi potrawami. Nie zwraca uwagi na wybór produktów i nie myśli o tym, która żywność jest zdrowa, a która nie. Oczywiście zmiana reżimu żywieniowego staje się pewną barierą, którą trzeba pokonać. Jednak zawsze daje pozytywny efekt związany z poprawą organizmu, poprawą samopoczucia i utratą wagi. Jest jeszcze jeden argument - smaczne, zdrowe jedzenie daje poczucie radości życia.

Właściwa formuła odżywiania

Przepis na prawidłową, zdrową dietę jest dość prosty, ponieważ zawiera tylko dwa składniki, które są od siebie bezpośrednio zależne. Ich istota jest następująca: wartość energetyczna pożywienia (mierzona w kaloriach) musi odpowiadać wydatkowaniu energii przez organizm. Wszyscy wiedzą, że jeśli człowiek dużo je, ale mało się porusza, jego niewykorzystana energia zamienia się w nadwagę. Oznacza to, że styl życia, zawód, płeć, dane fizjologiczne, aktywność fizyczna mają znaczenie dla utrzymania prawidłowej wagi. Tak więc prawidłowe, to znaczy zrównoważone lub racjonalne odżywianie wymaga przestrzegania następujących zasad.

Zasady

Przestrzegaj harmonogramu posiłków: śniadanie, lekka przekąska, obiad, podwieczorek, kolacja. W takim przypadku większość pożywienia powinna dostać się do organizmu podczas śniadania i obiadu. Zrób sobie przerwę między posiłkami na nie więcej niż 3 godziny. Musisz brać pod uwagę wartość energetyczną produktów i prawidłowo pozycjonować je w harmonogramie żywieniowym. Obliczyć objętość porcji jedzenia, przestrzegając „reguły talerza”: 1/4 - węglowodany złożone, 1/4 - białka, 1/2 - warzywa, owoce, jagody. Łącz tłuszcze, białka i węglowodany zgodnie z aktywnością fizyczną, nie zapominaj o witaminach, pierwiastkach śladowych, błonniku. Oprócz tego powinieneś:

• preferować warzywa i owoce, ryby, drób, chude mięso, owoce morza, niskotłuszczowe produkty mleczne, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, zboża;

• ograniczyć stosowanie soli, cukru, słodyczy i wypieków (szybkie węglowodany), napojów gazowanych, soków fabrycznych, alkoholu;

• trzymać się zdrowych metod gotowania: gotowanie na parze, duszenie, gotowanie;

• włączyć do diety dodatki do żywności i suplementy diety;

• jedz tylko wtedy, gdy poczujesz głód;

• śpij co najmniej 7 godzin dziennie, unikaj stresu.

Suplementy diety jako ważny element zdrowej diety

Stosowanie suplementów diety również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowej wagi. To białko roślinne, które uzupełnia niedobory białka w organizmie i utrzymuje wydolność; jest alternatywą dla mięsa, jajek, mleka, sera. Mieszanka błonnika pokarmowego stymuluje pracę przewodu pokarmowego, usuwa nadmiar tłuszczu i toksyn. Mieszanka błonnika do żucia uzupełnia niedobory błonnika, wspomaga oczyszczanie jelit, hamuje apetyt i pomaga kontrolować wagę. Zbilansowaną dietę należy przygotowywać indywidualnie, na jeden dzień lub tydzień.

Zdrowe odżywianie i utrata wagi

Przejadanie się, zamiłowanie do niezdrowej żywności, siedzący tryb życia, stres mogą powodować pojawienie się dodatkowych kilogramów. Zdarza się, że walka z nimi trwa latami. W tym przypadku nie pomaga ani post, ani ścisła dieta. Warto jednak pamiętać o wyliczaniu kalorii i o tym, że waga zacznie spadać, gdy deficyt kalorii osiągnie 20%. Dlatego możesz spróbować zmienić swoje spojrzenie na odżywianie i zastosować prostą dietę, która działa skutecznie i nie szkodzi organizmowi, ale może znacząco poprawić twoją sylwetkę i samopoczucie. Taka dieta wyklucza przede wszystkim tłuste, skrobiowe i słodkie potrawy. Ponadto obejmuje prawidłowe użycie wody: 1 szklanka 20-30 minut przed śniadaniem i między posiłkami.