single

Terapia leptynowa może być lepsza niż dieta dla utraty wagi

Przez długi czas, dieta połączona z ćwiczeniami była uważana za najbardziej skuteczny sposób na utratę wagi. Ale nowe badania wskazują, że może istnieć inna alternatywa: Zastrzyki do mózgu z genu hamującego apetyt, leptyny.

Nowe badania opublikowane w Journal of Endocrinology szczegółowo opisują, w jaki sposób wstrzykiwanie do mózgu genu, który koduje hormon leptyny, może ograniczyć przejadanie się, prowadząc do długotrwałej utraty wagi.

Leptyna, hormon wydzielany przez komórki tłuszczowe, odgrywa rolę w regulacji bilansu energetycznego poprzez ograniczanie głodu. Nazywana również "hormonem sytości", leptyna wysyła sygnały do mózgu, które informują nas, kiedy należy przestać jeść.

Ilość uwalnianej leptyny zależy od ilości tkanki tłuszczowej, jaką posiada dana osoba. Im większa ilość tkanki tłuszczowej, tym więcej leptyny krąży we krwi.Osoby otyłe często wytwarzają więcej leptyny niż inni, ale ma ona trudności z dotarciem do mózgu, co prowadzi do przejadania się. Wstrzykiwanie leptyny do organizmu nie pomaga, ponieważ hormon nie może dotrzeć tam, gdzie jest potrzebny. Dlatego właśnie zastrzyki do mózgu.

Może to brzmieć przerażająco, ale naukowcy z University of Florida i Oregon State University uważają, że terapia genowa leptyny może być bardziej skuteczna niż dieta, jeśli chodzi o długoterminową utratę wagi.

Diety i ćwiczenia są podstawą dla ludzi, którzy chcą schudnąć, ale badania wykazały, że takie strategie często nie odnoszą długotrwałego sukcesu. Cykle jo-jo - powtarzające się spadki i wzrosty wagi - odbijają się również na zdrowiu kości. Zwiększa to ryzyko wystąpienia osteoporozy, która wiąże się z obniżeniem jakości życia i zwiększoną śmiertelnością.

Wydaje się jednak, że te obawy zostały rozwiane, ponieważ terapia leptyną powoduje skuteczną, długotrwałą utratę wagi przy jednoczesnym zachowaniu masy kostnej.

Konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy terapia genowa leptyną jest bezpieczna i skuteczna dla ludzi. Naukowcy uważają jednak, że może to być zachęcająca strategia walki z otyłością. Strategia, która nie ma żadnych negatywnych skutków dla zdrowia kości. Czy to jest właśnie to, co zamówił lekarz?

Tagi: leptynaleptyna terapia genowahormon lęku