single

Zasady zdrowego odżywiania - o czym należy pamiętać

Owoce i warzywa

Prowadzenie zdrowej diety powinno polegać na usunięciu z diety żywności wysokoprzetworzonej i stawianie na jedzenie zdrowe. Jak powinno wyglądać odżywianie, jak wybrać produkty? Zapoznajcie się z tym jakie są zasady zdrowego żywienia.

1 Bazujemy na owocach i warzywach

Wiele osób, które słyszą o zdrowym jedzeniu myślą od razu o warzywach i owocach. I faktycznie takie przekonanie będzie słuszne, ponieważ to cenne źródło witamin oraz składników mineralnych. Warto jednocześnie stawiać i na warzywa i na owoce, które determinują o wartości odżywczej. Szczególnie cenne są między innymi zielone warzywa. Założenie powinno być takie, że w diecie dominować będą właśnie warzywa.

2. Kluczowa będzie różnorodność posiłków

Istotne będzie także przygotowanie diety urozmaiconej, ponieważ to podstawa dla zdrowego żywienia. Szukamy produktów, które należą do różnych grup, dbamy o to, by w menu były warzywa, owoce, produkty zbożowe, pełnoziarniste, produkty, które są źródłem białka, tłuszcze roślinne. Im bardziej będzie różnorodny talerz tym lepiej.

3. Wybieramy niskoprzetworzone produkty

Szukamy takich produktów, które będą nisko przetworzone. Takie posiłki nie mają soli i innych niekorzystnych dla naszego zdrowia składników. Z diety usuwamy jedzenie typu fast food, słone przekąski i inne przetworzone potrawy. Rozpoznać je można po długiej liście składników.

4. Pełnowartościowe białko w diecie

W diecie powinno się znajdować białko pełnowartościowe. Tutaj na pewno będą cenne między innymi pokarmy zwierzęcego pochodzenia. Warto mieć w swojej diecie także roślinne źródła białka. Te będą szczególnie istotne dla tych wszystkich osób, które nie spożywają mięsa.

5. Nie trzeba unikać tłuszczu

Zdrowe żywienie nie musi oznaczać, że usuwamy z diety tłuszcz. Trzeba mieć odpowiedni bilans między różnymi składnikami. Warto decydować się na takie propozycje, dzięki którym będziemy mogli dostarczać cenne witaminy A, D, E, K. Mnie trzeba się tłuszczów obawiać, natomiast ich źródło powinno być ważne.

6. Wybieraj gotowanie i pieczenie, zamiast smażenia

Smażenie powinno się ograniczyć i zamiast tego powinniśmy się decydować na gotowanie, duszenie i pieczenie. Przygotowywanie potraw na parze jest dla naszego zdrowia dużo korzystniejsze, szczególnie, że wtedy straty witamin są mniejsze. Zdrowe jedzenie można przygotować w wodzie, pod ciśnieniem czy w naczyniu żaroodpornym. Jeśli chcemy smażyć to wybieramy patelnie beztłuszczową i mały dodatek tłuszczu.

7. Usuwamy z diety cukier i słodycze

Taką istotną kwestią będzie między innymi usuniecie z diety cukru. Te słodycze ze sklepów najczęściej mają niską jakość i raczej nie powinni się ich wybierać. Warto także samodzielnie szukać sposobów na to, by przygotować samodzielne słodycze według takich zasad, które sprawią, że będą one zdrowe.

8. Nie dosalaj potraw – stosuj w zamian zioła i naturalne przyprawy

Chcąc mieć zdrową dietę nie powinno się także nadmiernie spożywać soli. Może ona zaburzać gospodarkę wodno – elektrolitową organizmu, powiększa ryzyko nadciśnienia, sól lepiej ograniczyć a zamiast niej decydować się na stosowanie ziół do przyprawiania potraw.

9. Zadbaj o zdrowe jedzenie i odpowiednie nawodnienie

Każdy dziennie powinien spożywać 1,5 litra płynów. Jak ktoś będzie aktywny to nawet więcej. Pragnienie najlepiej gasić wodą, oczywiście powinno się unikać całkowicie spożywania słodkich napojów.

10. Usuwamy z diety alkohol i używki

Wszelkie używki, w tym także alkohol nie mają dobrego wpływu na organizm i mogą powodować choroby., Jeśli więc ktoś chce się zdrowo odżywiać to również powinien alkoholu i używek w swojej diecie unikać.