Zdrowe odżywianie – czyli jak i co jeść żeby nie zbankrutować
Możemy mówić o wielu czynnikach, które sprawiają, że nie zmieniamy nawyków żywieniowych na lepsze. Z obserwacji wynika, że najczęściej jest to wynik naszego lenistwa ponieważ produkty przetworzone nie wymagają dużego zaangażowania a nadają się do spożywania. Dieta z kanapkami, jogurtami to dla wielu osób coś zupełnie normalnego szczególnie jeśli prowadzą intensywny tryb życia i nie ma się czasu na gotowanie. Lenistwo jednak może przezwyciężyć także osoby, które chcą się zdrowo odżywiać.
Jak to zrobić, by faktycznie o siebie zadbać i żywić się zdrowo a jednocześnie by nie było to nadmiernie uciążliwe?
Druga kwestia to również to, że rezygnuje się ze zdrowego stylu życia błędnie sądząc, że dieta będzie kosztowna. Tak naprawdę takie podejście będzie błędne, ponieważ można ją prowadzić w racjonalnych kosztach, czasami nawet lepszych niż w przypadku diety składającej się z produktów przetworzonych. Jeśli bazuje się na niezbyt zdrowych składnikach diety to możliwe, że nawet mała zmiana diety już będzie wpływać na lepsze samopoczucie. Przede wszystkim nie powinno się zbyt szybko porzucać myśli o zdrowym żywieniu. Trzeba natomiast zadać sobie pytanie o to jak się odżywiać, by zmienić swoją dietę. Codziennie spożywana bułka pszenna, czekolada, kawa, herbata, to wszystko ma oczywiście bezpośredni wpływ na organizm. Można się zastanowić co zrobić, by jeść i zdrowo i ekonomicznie. Można postawić pytanie na jakie produkty nieco więcej warto wydać? Na pewno będzie to ekologiczne mięso, jajka jedynki albo zerówki, tłuszcze roślinne nierafinowane czy dobrej jakości owoce i warzywa.
Na czym możemy zaoszczędzić:
Przede wszystkim należy umiejętnie planować posiłki, tak by nie marnować jedzenia. Warto postawić sobie pytanie jak często wyrzuca się zepsute jedzenie. Złotą zasadą będzie tutaj planowanie posiłków na cały tydzień i robienie pod tym kątem zakupów. Warto sięgać po warzywa kapustne, które są tanie a jednocześnie bardzo zdrowe. Surówka z białej kapisty to jeden z tańszych dodatków do obiadu. Z kapusty kiszonej również, szczególnie, że jest ona dodatkowo bardzo wartościowa dla pracy jelit. Dobrym wyborem będą warzywa korzeniowe, które są dobrym źródłem węglowodanów, a nie są drogie. Warto sięgać także po dynię, którą można piec czy urządzeń z niej zupę krem. Tania i wielofunkcyjna. Warto także w sezonie sięgać po cukinię, którą również można otrzymać w dobrej cenie. Jeśli chce się unikać drogich orzechów można zamiast nich postawić na wiórki kokosowe. Orzechy kupujemy w małych paczkach, masło orzechowe zamienić można na tłuszcz kokosowy. Masło orzechowe niestety ma to do siebie, że dość szybko je zjadamy a nie należy do tanich. Buliony pod zupę warto gotować na kościach, które są tanie a dostarczać będą ważnych minerałów, aminokwasów i kolagenu. Można przyrządzić więcej i zamrozić a na tej bazie robić zupy. Wartościowym produktem będzie także kasza gryczana, która ma wiele aminokwasów i sporo magnezu. Podobnie kasza jaglana, która również jest zdrowa. Uzupełnić można dietę o pieczone albo gotowane ziemniaki, W okresie letnim warto spożywać sezonowe owoce, które niewątpliwie są bardzo cenne pod kątem dostarczanych składników, a jednocześnie ich koszty nie będą zbyt wysokie. Taka kwestia również warto jest rozważania, gdy będzie się zestawiać własną dietę. Przy oszczędzaniu i zdrowym gotowaniu warto myśleć długodystansowo pamiętając między innymi o tym, by swoje posiłki przygotowywać w przemyślany sposób zwracając uwagę między innymi na to, by robić je na kilka dni.