Jak się zdrowo odżywiać?
Zaspokajanie głodu jest jednym z podstawowych instynktów organizmu, aby utrzymać go przy życiu. Wszystkie komórki i tkanki naszego ciała powstają z pożywienia, które spożywamy. Po drugie, pożywienie jest źródłem energii potrzebnej do funkcjonowania organizmu. Dlatego nasze zdrowie zależy od tego, co jemy, w jakiej ilości, kiedy i jak.
Co to jest prawidłowa i zdrowa dieta?
Prawidłowe odżywianie zakłada, że wszystkie składniki odżywcze w postaci białek, węglowodanów, tłuszczów, wody, minerałów i witamin - musi być regularnie dostarczanych do organizmu w wymaganej ilości iw optymalnych proporcjach. Niedobór lub nadmiar niektórych składników odżywczych staje się najpierw przyczyną przejściowych niedogodności, a następnie ryzykiem wystąpienia różnych chorób.
Podstawowe zasady
Jedzenie jest niezbędne do życia. Każde jedzenie to nie tylko przyjemność czy rytuał. Wszelkie spożywane pokarmy dostarczają organizmowi energii i substancji potrzebnych do utrzymania zdrowia. Dobrze się odżywiaj. Stosunek białka, tłuszczu i węglowodanów na dzień powinien w przybliżeniu wynosić 1: 1: 4. Możesz zapamiętać prawidłowe proporcje dzięki prostej sztuczce: wyobraź sobie talerz podzielony na trzy równe części. Dwa z nich zajmują węglowodany, a trzeci jest równo podzielony przez białka i tłuszcze. Zróżnicuj swoją dietę. Potrzebny zestaw witamin, pierwiastków śladowych i minerałów można uzyskać tylko z długiej listy produktów, z których większość jest dość przystępna: warzywa, owoce, mięso, ryby, orzechy, produkty mleczne, rośliny strączkowe, pieczywo, makaron z pszenicy durum, jagody i zielenie. Jedz częściej. Paradoksalnie, żeby nie przytyć, trzeba jeść częściej. Zjedz obfite śniadanie, zjedz normalny obiad i skromną kolację, w międzyczasie - przekąskę, a przed snem - napój ze sfermentowanego mleka. W ten sposób nie poczujesz się głodny i będziesz w stanie kontrolować jakość i ilość spożywanego jedzenia.
Węglowodany
Węglowodany są niezbędne. Jest to główne źródło energii, ponieważ organizm wykorzystuje glukozę, aby zapewnić sobie funkcjonowanie. Węglowodany są łatwo trawione i szybko dostają się do krwiobiegu. Kiedy brakuje węglowodanów, organizm zaczyna czerpać energię z białek znajdujących się w mięśniach, pozbawiając w ten sposób budulec dla niezbędnych hormonów i przeciwciał. Pokarmy zawierające zbyt dużo cukru są sposobem na dostarczenie organizmowi energii, która jednak wystarcza na bardzo krótki czas i szybko pojawia się głód. Dlatego lepiej spożywać węglowodany złożone lub, jak się je też nazywa, wolne węglowodany, które będą wchłaniane stopniowo: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, makarony z pszenicy durum i zboża.
Cukier
Nadmiar cukru w diecie to kolejna przyczyna nadwagi. Czasami cukier jest ukryty, pod innymi nazwami: sacharoza, maltoza, syrop kukurydziany, melasa, trzcina cukrowa, cukier kukurydziany, cukier surowy, miód, koncentrat owocowy. Unikaj rafinowanego cukru i słodkich napojów. Jedna szklanka słodkiej sody zawiera aż 8 łyżeczek i 130 kcal. Kontroluj zawartość cukru w „zdrowej” żywności. Musli, płatki zbożowe, płatki śniadaniowe i niskotłuszczowe jogurty z owocami zawierają cukier. Dodawany jest również do produktów dla dzieci. Jedz więcej produktów pełnoziarnistych. Zawierają złożone węglowodany, które wolno się trawią i zmniejszają apetyt na cukier. Włącz do diety zboża z ziaren, chleb z otrębami i pieczywo razowe. Wszystkie są bogate w błonnik, dzięki czemu pomagają zmniejszyć głód i chronić organizm przed chorobami układu krążenia. Pełne ziarna mają mniej kalorii i zawierają witaminy z grupy B, E, wapń, potas, cynk, miedź i inne przydatne substancje.