single

Zdrowe jedzenie zasady

Pojęcie zdrowego odżywiania wielu kojarzy się z warzywami gotowanymi na parze lub chudą piersią z kurczaka. W rzeczywistości nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych potraw, a nawet możesz sobie pozwolić na smakołyki. Najważniejsze to nie zapominać o proporcji i równowadze składników odżywczych.

Konsekwentne zdrowe odżywianie jest znacznie lepsze niż diety, które dają krótkotrwałe rezultaty. Zbilansowana dieta nie tylko pomoże ci stopniowo schudnąć, ale także sprawi, że poczujesz się lepiej. Jednak unikanie tłuszczów i węglowodanów, których wymaga wiele diet, może wywołać problemy zdrowotne. Ponieważ wraz z pożywieniem organizm musi codziennie otrzymywać wszystkie makro- i mikroelementy niezbędne do normalnego życia.

Używaj tylko świeżych, naturalnych produktów

Półprodukty, towary w opakowaniach z dużą ilością konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku nie wpisują się w system zdrowej diety. Wszakże taka żywność ogromnie zwiększa obciążenie organizmu, sprzyja degeneracji jelit, spowalnia metabolizm i utrudnia eliminację toksyn. Więc każdy kawałek mięsa pieczony w piekarniku jest zdrowszy niż kiełbasa sklepowa, nawet najlepiej wykonana.

Ogranicz rafinowaną żywność.

Rafinowana żywność pozbawiona jest tak ważnego składnika, jak błonnik, który jest niezbędny do funkcjonowania narządów trawiennych, odżywiania lakto- i bifidumbakterii zamieszkujących ściany jelit. W praktyce oznacza to, że zamiast białego bochenka korzystniejsze jest spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, a zamiast białego ryżu - brązowego. Zwykły rafinowany cukier można zastąpić miodem, syropem z agawy, topinamburem lub innymi naturalnymi cukrami.

Owoce i warzywa każdego dnia

Staraj się codziennie jeść co najmniej 300 g świeżych warzyw i 300 g świeżych owoców. Dzięki tym pokarmom otrzymujesz zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik oraz niezbędne witaminy. Najprościej zabrać ze sobą do pracy jabłko lub gruszkę pokrojone w plasterki, laski marchewki lub selera. Dzięki temu nawet nie zauważysz, jak zjadasz po drodze wymaganą ilość warzyw i owoców, zaspokajając uczucie głodu.

Oprzyj się na żywności białkowej

Po pierwsze, daje długotrwałe uczucie sytości. Po drugie, jest bogate w niezbędne aminokwasy. Produkty te obejmują różne rodzaje mięsa, królika, perliczki, przepiórki, ryby i owoce morza, dorsza, okonia, krewetki, kalmary, przegrzebki itp.

Używaj olejów roślinnych

Jest najlepszym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (takich jak kwas linolowy). Dobrze, jeśli masz w kuchni 4-5 butelek z różnymi olejami - siemieniem lnianym, pestkami winogron, sezamem, oliwą, orzechami włoskimi.

Trzymaj się regularnych posiłków

Jedzenie zbyt małej liczby posiłków jest tak samo szkodliwe, jak częste przekąski. Staraj się spożywać 3-4 posiłki dziennie, ponieważ przerwa dłuższa niż 5 godzin spowalnia metabolizm i przestawia organizm na tryb oszczędnego wydatkowania energii. Konsekwencją jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Ciągłe jedzenie i podjadanie także jest szkodliwe. Unikaj podjadania w pracy, podczas oglądania telewizji lub czytania informacji w mediach społecznościowych. Nie kontrolujesz wtedy procesu spożywania pokarmu. W rezultacie jesz więcej niż potrzebujesz.

Ogranicz węglowodany

Cukier ze słodyczy i wypieków szybko wchłania się do krwiobiegu i błyskawicznie podnosi poziom glukozy. Potem następuje równie szybki spadek i znowu czujesz głód. Ponadto takie gwałtowne wahania cukru negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Uważaj na sól. Lepiej jest zastąpić zwykłą sól kuchenną solą morską lub himalajską. W soli kuchennej są tylko dwa pierwiastki śladowe - sód i chlor, podczas gdy w soli morskiej jest ich aż 90. I oczywiście trzeba spróbować stopniowo zmniejszać spożycie soli. Nadmiar soli powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie, co prowadzi do obrzęków i podwyższenia ciśnienia krwi.